Кога се очаква решение на гръцката драма – това коментират икономисти, след като стана ясно, че гръцкото правителство е предложило споразумение на кредиторите, което предвижда фискални мерки в размер на почти 8 млрд. евро и ръст на данъците. Очаква се споразумението да бъде подписано до края на седмицата.
Според икономиста Йоаким Каламарис е възможно дори днес да се стигне до развръзка. За гръцкия народ обаче очакваният трети меморандум не е решение, тъй като гръцката икономика е задушавана от т. нар. “оздравителни мерки”. Няма какво повече да се иска от този народ и данъкоплатците, каза Каламарис пред БНТ и се аргументира с това, че големите пари отдавна са извън страната.
Тъй като в телевизионните репортажи показват как гърците теглят парите си от банките, той коментира, че банките не са застрашени от фалит, тъй като те са обезпечени от ЕЦБ и от гръцката държава. Хората обаче са разтревожени, защото са в несигурност за утрешния ден.
„Говорим за лобита. Гръцките граждани не разполагат със собствената си централна банка – тя е само 7% национална“, допълни икономистът.
Проф. Гарабед Минасян посочи, че вижда по по-различен начин нещата в Гърция. Той не смята, че гръцкото правителство и партия “Сириза” действително защитават националния интерес.
„Снощи се активизираха хората, които искат Гърция да остане в Европа. Не мисля, че Гърция може да има друго място освен в Европа. Къде ще попадне, ако излезе от ЕС? В железните прегръдки на Москва ли“, попита той.
Проф. Минасян заяви, че не одобрява политиката на гръцкото правителство, което поставя на карта интересите на народа и до голяма степен го заблуждава какво е положението и как би могло да се оправи.
В цял свят се говори за Гърция и то не в добър контекст. Това по един или друг начин ще се отрази на състоянието на хората, допълни той.
Според Йоаким Каламарис „Сириза“ в момента печели точки, защото управляващата партия е в синергия с кредиторите. „Проблемът е, че правителството продължава да обслужва интересите на кредиторите, а не на гръцкия народ. В страната има 10 хил. самоубийства, индустрията и търговията са унищожени, а ние говорим за развитие. Отидете в Дубай да видите какво означава икономика“, каза той.
Каламарис допълни: „Преди четири години подписахме меморандум, за да се подобри положението. Сега дългът е удвоен. Не може да има повече недоимък в ЕС, не сме равни сред равни, говорим за 50 – 60% данъчно облагане“.
Минасян отговори обаче, че преди няколко години две европейски държави бяха на прага на катастрофата – Исландия и Ирландия. И в двете държави обаче бяха въведени много строги мерки, хората ги приеха и изпълниха, затова сега никой не говори за криза в тези страни.