Гръцкият премиер Алексис Ципрас е готов на тежки компромиси, за да може да постигне споразумение с кредиторите на Гърция, съобщи „Ройтерс”. В замяна Атина иска да получи отстъпки, което обаче не се нрави на Германия.
Според информационната агенция без опрощение на дългове Гърция ще каже „не” на всички искания на ЕС и Международния валутен фонд (МВФ), които изолират страната от останалата част на Европа.
Едно от тези искания например е ограничаване на правата на работещите в Гърция чрез забраната за колективно договаряне на заплащането. Колективните договори са нещо, което се приема за даденост от синдикалните организации в Европа.
В същото време Ципрас е коментирал снощи със своя преговорен екип, че страната върви към дефолт и обявяване на несъстоятелност.
Гръцки министри са в Брюксел днес с „контрапредложения”, чиято цел е да се преодолее застоят в преговорите, получил се след напускането на разговорите на Международния валутен фонд (МВФ) в четвъртък.
Късно снощи премиерът Ципрас е посочил, на преговарящите, че ще се търси „устойчиво решение”, независимо колко труден компромис е то, защото единствената цел пред правителството е излизане на страната от кризата.
Припомняме, че Атина отложи плащане от 300 млн. евро за Международния валутен фонд в началото на месеца. Страните се договориха да има едно плащане от 1,6 млрд. евро в края на юни. Само че в гръцката хазна няма толкова средства и правителството се надява да получи последния транш от 7,2 млрд. евро по спасителната програма за Гърция.
Неизпълнение на задължения по изплащане на МВФ - кредитор от последна инстанция в рамките на глобалната финансова система след Втората световна война, ще има дълбоки последици, посочва „Ройтерс”. Европейската централна банка вероятно ще трябва да спре аварийното кредитиране, което подкрепя гръцките банки, претърпели огромни тегления от загрижени спестители.