fallback

ТПТИ изправя корпорации срещу потребители, според противници на споразумението

Основните проблеми според експерти са рискът от занижаване на стандартите и механизмът за арбитраж

09:32 | 11.06.15 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Преговорите по Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ/TTIP) не са битка между САЩ и Европа, а битка на големите корпорации срещу малкия бизнес и потребителите. Това коментираха експерти пред телевизия Bulgaria On Air.

Чавдар Найденов от Сдружение „Солидарна България“, което неведнъж се е обявявало категорично против Споразумението, заяви, че аргументите за ръст на експорта на България  са пиар в полза на ТПТИ.

Найденов каза, че повод за безпокойство са потребителските стандарти, заплахата за износ на работни места към Третия свят, проблем се очертава според него с интересите на дребния и средния бизнес. Същинските текстове по документа са скрити, а в Европа срещу ТПТИ вече са събрани  2,2 млн. подписа, заяви той.

Критиците на Споразумението изтъкват, че то обслужва големите мултинационални компании в секторите фармация, ГМО и индустрията, свързана с интелектуалната собственост. Предложенията механизъм за арбитражи е „Елдорадо“ за юристите, каза Найденов.

Според него търговските въпроси могат да се уредят с обикновени преговори – например за търговията с говеждо месо или достъпът до обществените поръчки в САЩ. Могат да бъдат взаимно признати стандартите за храни, които са много близки, или пък да се премахне дублирането при фитосанитарният контрол.

Стандартите са един от големите проблеми, уеднакяването им означава занижаване (б. р. в Европа), коментира Ивайло Попов от „За Земята“.

Арбитражната клауза предизвиква най-големи брожения и е причината за разнобой в Европарламента, допълни той.

Споразумението не е битка между САЩ и Европа, а битка на големите корпорации срещу малкия бизнес и потребителите, каза Попов.

Найденов заяви, че от арбитража ще се ползват само мултинационалните компании, защото един процес ще струва няколко милиона долара, което е непосилно за МСП.

Международният редактор Лъчезар Вълев коментира от Страсбург решението на Европарламента да отложи и дебатите по доклада на  Комисията по външна търговия, която дава препоръки на ЕК как да води преговорите. Той заяви, че това според евродепутати е прецедент и причината за отлагането са разногласия сред левите евродепутати.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:02 | 12.09.22 г.
fallback