Днес и утре баварският замък Елмау до Мюнхен, превърнат в луксозен хотел, ще приеме лидерите на Г7, предаде Франс прес. Това ще е третата среща на върха на 7-те най-развити икономики в света без участието на Русия, с която групата се срещаше във формат Г8. Русия беше изключена от формата, след като анексира Крим през март 2014 г.
Кризата в Украйна, ислямисткият тероризъм, връзките с Иран, иранската ядрена програма ще бъдат основните теми на разговорите в първия ден от срещата. Утре лидерите на Г7 ще посрещнат иракския премиер Хайдер ал Абади и петима африкански лидери, сред които президентите на Тунис и Нигерия, и ще се дискутира каква помощ може да окаже Голямата седморка на тези държави.
По този повод в заседанието ще участват и ръководителите на ООН, МВФ, СТО, Световната банка и ОИСР.
Гърция, на ръба на фалита, също ще бъде тема на дискусиите на срещата в Елмау. Френският президент Франсоа Оланд, германският канцлер Ангела Меркел, шефката на МВФ Кристин Лагард и италианският премиер Матео Ренци ще говорят по гръцкия въпрос. В дискусиите ще участват председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер и председателят на Европейския съвет Доналд Туск.
Сред обсъжданите теми ще бъде и предстоящата конференция за климата в Париж. Друга тема ще са преговорите между ЕС и САЩ по споразумението за търговия и инвестиции. Германия е ротационен председател на Г7.
Като домакин Ангела Меркел днес сутринта ще се срещне с президента на САЩ Барак Обама в кметството на село Крюн, недалеч от Елмау, информира БТА.
Междувременно световните агенции съобщиха, че президентът на САЩ вече пристигна тази сутрин в Бавария.
Камерън ще иска напредък по ТПТИ
Междувременно анализатори очакват, че британският премиер Дейвид Камерън ще използва започващата днес среща, за да изрази недоволството си от бавния напредък към многомилиардното търговско споразумение между ЕС и САЩ (ТПТИ/TTIP), предаде Ройтерс.
Очаква се Камерън, който спечели изборите миналия месец с мнозинство, да повдигне въпроса в разговори с президента на САЩ Барак Обама и да подкрепи германския канцлер Ангела Меркел в опитите да накара представителите на ЕС да ускорят преговорите.
През април главният преговарящ на ЕС заяви, че преговорите за Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ) ще продължат и през 2016 година. Камерън иска политическо споразумение до края на годината, съобщи британски представител, предупреждавайки, че глобалната цена от забавянето на споразумението за свободна търговия между САЩ и ЕС е около 630 милиона лири (962,01 милиона долара) на ден.
Поддръжниците на споразумението смятат, че то може да добави до 100 милиарда долара до глобалното икономическо производство от двете страни на Атлантическия океан. Германски активисти обаче протестираха срещу ТПТИ, а САЩ поискаха клауза за защита на инвеститорите, припомня Ройтерс.
Камерън ще подчертае също, че светът трябва да бъде по-добре подготвен за борба с епидемия, подобна на ебола, от по-агресивен и по-труден за контролиране вирус.
Освен това Камерън ще се постарае да убеди партньорите си от Г7 да се изправят в единен фронт срещу Русия, съобщи ТАСС, позовавайки се на британски медии.