Европейските индекси не намериха единна посока във вторник, след като инвеститорите се фокусираха върху продължаващите преговори по отношение на дълговите проблеми на Гърция и новите икономически данни.
Общоевропейският бенчмарк EuroStoxx 600 отстъпи с 0,8 на сто въпреки данните за инфлацията в еврозоната, която достигна 0,3% през май. Резултатът надхвърли леко пазарните прогзони за ускорение с 0,2 на сто. През април инфлацията бе нулева.
Инфлацията във валутния съюз започна да преминава от отрицателна на положителна територия, след като по-рано тази година Европейската централна банка задейства програма за парично стимулиране на икономиката.
Цените на енергоносителите са продължили да се понижават през май, макар и с по-бавен темп – 5 на сто, отчита още статистическото бюро. Храните, алкохолът и тютюневите изделия поскъпват с 1,2 на сто, а най-голямо увеличение на цените има при услугите (1,3 на сто).
Данните идват, след като по-рано бе отчетено известно подобряване на данните за инфлацията в Испания, Италия и Германия, като цените в най-голямата икономика на еврозоната се покачиха с най-бързия си темп за последните осем месеца. Нарастването се дължи до голяма степен на възстановяването на цените на петрола и може да се отрази на икономическата оценка на ЕЦБ, когато банкерите се съберат във Франкфурт за поредното си заседание през тази седмица.
Данните за безработицата в Испания показаха спад от 2,7% през май. Междувременно германските данни за заетостта във вторник индикираха, че икономиката е добавила 22000 работни места през април – по-добър резултат спрямо месец по-рано.
Новите икономически данни дойдоха непосредствено преди срещата на ЕЦБ в сряда. Статистиката повлия и на валутния пазар, където еврото поскъпна силно спрямо щатския долар.
Същевременно Гърция продължава да е причина за безпокойство за пазарите. Лидерите на Германия и Франция заедно с международните кредитори на Гърция се споразумяха късно в понеделник да работят с "истински интензитет" в близките дни, за да се опитат да постигнат споразумение с гръцкото правителство.
Гърция е изправена пред плащане на стойност над 300 млн. евро към МВФ в петък, но съмненията, че страната няма да може да погаси дълга без допълнителна финансова помощ остават.