IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Протестният вот на Испания като признак на разпадащата се еврозона

Големите партии са и големите губещи в местните и регионални избори

11:29 | 31.05.15 г. 27
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Местните и регионални избори в Испания миналата неделя представиха още един пример за политическото разделение в Европа, след като гласоподавателите разбиха двупартийната система, която властваше в страната след края на ерата на Франко през 70-те, коментира MarketWatch.

Изборите за местни и регионални правителства пометоха управляващата дясноцентристка Народна партия, която имаше мнозинство в много от тези юрисдикции, след като гласоподавателите избраха кандидати от новите протестни парии. Другата основна партия, лявоцентристката Социалистическа партия, също изгуби позиции.

Без никакви ясни мнозинства крайният формат на тези управляващи органи няма да бъде ясен седмици наред, докато политиците се опитват да създадат коалиции.

Вече е очевидно обаче, че новите кметове на два от най-големите испански града, Мадрид и Барселона, ще бъдат политически новаци от местните протестни обединения. Лявото обединение във Валенсия, третия най-голям град, може също да успее да изкара Народната партия от кметството.

Новоиздигналата се партия Подемос беше ключов член на тези леви обединения в общинските избори и зае трето място със собствени кандидати в 13 от общо 17-те региона в Испания, които гласуват за регионални съвети.

Всичко това е лоша новина за министър-председателя Мариано Рахой. През есента ще се проведат парламентарни избори, които със сигурност ще проверят дали Народната партия е достатъчно силна да се задържи на власт.

Това е и поредният пример за това как кризата на еврото подхранва надигащата се вълна от настроения срещу Европейския съюз (ЕС), което намира отражение в тези протестни партии.

Този тип напрежение обяснява защо правителството на Рахой търси разширяване на правомощията на Европейската централна банка (ЕЦБ), с които подобно на Федералния резерв в САЩ да придобие двоен мандат за насърчаване на пълната заетост и ценовата стабилност.

„Посоката на политиката на единната валута се оказва неадекватна за определени партньори през последните години“, коментира испанският ежедневник El Pais. Сегашните политики водят до дисбаланс на плащанията и насърчават прекомерната задлъжнялост в някои страни.

Испания, разбира се, е една от страните, които бяха най-тежко ударени от кризата на еврото, като безработицата достигна почти 25%.

Няма да е лесно да отличим национални тенденции в резултатите от местните избори. New York Times ги описва като историческа промяна на политическия небосклон в Испания. Financial Times е по-внимателен, заявявайки, че единствените ясни победители в изборите са „объркването, разделението и непредсказуемостта“.

Но местни обединения на протестните партии в двата големи града също изглеждат като победители.

В Мадрид Мануела Кармена, бивш съдия на 71 г., ще стане кмет, след като доведе обединението от леви партии до електорална победа. Ада Кулау, 41-годишна активистка и лидер на коалицията "Барселона за всички", е готова да замени каталунските партии за независимост при формирането на общинския съвет.

Като цяло гласовете за Народната партия спаднаха до 27% от 38% на местните избори през 2011 г.

Тъй като Подемос не се яви самостоятелно на регионалните избори, не е лесно да се определи колко дял има сред гласоподавателите. Партията обаче е смятана за победител, тъй като според социологическите проучвания в месеците преди вота губеше гласовете на избирателите.

Разкритията за връзките между лидерите на Подемос и режима на Уго Чавес във Венецуела без съмнение накърни силата на партията. Неуспехът на правителството на крайнолявата партия СИРИЗА в Гърция да спечели отстъпки от европейските лидери за преструктурирането на дълга си може би също подкопа ентусиазма на испанското движение против строгите икономии.

Партията, водена от Пабло Иглесиас, трябва да реши дали да влезе в коалиционни правителства в някои региони на Испания или да устои, за да запази силата си сред гласоподавателите за парламентарните избори.

Друга нова партия, дясноцентристката Сиудаданос, основана като опонент на "Каталунска независимост", също спечели след като създаде клонове извън базата си в Каталуния.

Остава да видим дали това разпадане на партийната структура в Испания е само временен феномен или постоянна промяна.

Основните партии ще търсят коалиране с новоиздигналите се движения. Искането на Мадрид за разширяване на правомощията на ЕЦП е очевидно стъпка в тази посока, въпреки че Рахой знае отлично, че това ще бъде отказано от Германия и други страни, които се възползват от небалансираните отношения, бетонирани в еврото.

Но и това няма да се случи навреме, за да помогне на Рахой в парламентарните избори, които вероятно ще се проведат през ноември. Силното представяне на протестните парии в този вот показва, че те ще са в позиция да определят следващото национално правителство.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:35 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 15 rate down comment 6
ing5rov
преди 9 години
Toчно така ! Това е формулировката ,,Революционна ситуация ".Проблемът днес е как ще се рестартира обществения строй ...с бой или с много бой. Допускам и война.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 18 rate down comment 7
lozkhris
преди 9 години
Следва разбиване на статуквото по не особено мирен начин.Същото се получава и в България - десетилетия наред държавата извършва геноцид над собствения си народ като фаворизира едни малцинства за сметка на мнозинството. И то, мнозинството, търпи с надеждата, че все някога нравите ще се "европеизират", а съдът и институциите ще започнат да си гледат работата безпристрастно. Само че все по-ясно става, че тези институции са зависими ит хранилката и НИКОГА няма да се променят, освен ако не бъдат ЗАСТАВЕНИ да го направят. А това по мирен начин ВЕЧЕ няма как да стане.Сириза и Подемос не са симптом, а следствие.И така въпросът вече не е дали, а кога центробежните сили ще развалят евро-рахатлъка....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 9
Sakamano
преди 9 години
Питаш хората, които мислят с каскетите си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 11
khao
преди 9 години
колко удобен оитгвор, другарю :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 5
ing5rov
преди 9 години
На тебе трябва да отделя повече време...питах мислещите хора , не клакьорите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 11
khao
преди 9 години
кажи де, кво става ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 6
ing5rov
преди 9 години
Какво следва когато управляваните повече не искат , а управляващите повече не могат да продължават по досегашния начин?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още