Перспективите пред реализацията на „Турски поток“ след турската граница стават все по-нереални, пише в свой материал руското издание „Коммерсант“. Причината е отказът на Македония да участва в проекта, докато той не получи одобрение от страна на ЕС.
Македония е третата страна по трасето на газопровода след Турция и Гърция. Премиерът на страната Никола Груевски обаче коментира пред местното издание Press 24, че Скопие ще участва в проекта само след съгласие между ЕС и Москва за неговата реализация.
„Коммерсант“ припомня тежката политическа ситуация в Македония и протестите срещу правителството на Груевски. Само преди седмица и руският външен министър Сергей Лавров коментира, че една от причините за тази нестабилност е желанието за саботаж на „Турски поток“.
„Турски поток“ е алтернативата на „Южен поток“, която Москва лансира в края на 2014 година. Пътят на тръбите ще минe по дъното на Черно море, но вместо към Варна, каквото беше трасето за „Южен поток“, ще завие към турския бряг.
Газопроводът трябва да премине през територията на Турция до газов хъб на гръцката граница. Оттам плановете са тръбите да минат през Македония, Сърбия, Унгария и Австрия, където е разположен един от ключовите газови хъбове в Европа – Баумгартен.
Македония е един от „малките“ клиенти на „Газпром“ в Европа – годишно потребява едва 150 млн. куб. метра газ. За сравнение, годишното потребление на България например е към 3 млрд. куб. метра, а на Турция – 27,4 млрд. куб. метра. Цената, която Скопие плаща за руския газ, пък е една от най-високите в Европа – към 500 долара за 1000 куб. метра, допълва още руското издание.
Македония ще има и възможност да разнообрази източниците си на газ с реализацията на Трансадриатическия газопровод (ТАР), по който ще тече газ от Азербайджан.
Малката държава Македония може да изиграе съдбовна роля за „Турски поток“ по същия сценарий както България за „Южен поток“, посочва още „Коммерсант“. Изданието е категорично, че именно замразеното строителство на газопровода у нас е причината Москва да сложи край на проекта.
Експерти, цитирани от „Коммерсант“, започнаха да чертаят и евентуално ново трасе на „Турски поток“ - заобикаляйки Македония, през територията на Гърция до Южна Италия. Това е доста сложен вариант, признават все пак те.
Някои от анализаторите пък се съмняват, че „Турски поток“ ще продължи изобщо след границата на Турция. Източници на изданието прогнозират, че в най-добрия случай проектът ще се изпълни наполовина – само с две тръби. Подобно мнение изказа и бившият енергиен министър Делян Добрев, днес председател на енергийната комисия в Народното събрание.