IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как Ангела Меркел може да се окаже неочакваният спасител на Гърция

Заплахата от сближаване на Гърция с Русия се оказва по-сериозна от икономическите последствия при Grexit

12:22 | 27.05.15 г. 49
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Eurasia Group продължава с коментара си:Ако Гърция излезе от еврозоната, не трябва да се допуска тя да се превърне в провалена държава, което ще доведе до граждански безредици и ще позволи засилване на руското влияние. От друга страна, усилията да се улесни евентуален изход чрез ратифициране на връщането й към националната валута (и дори оставяне на възможността за повторно присъединяване към еврозоната по нови валутни курсове) ще доведе до отслабване на юридическия и институционален ред, който лежи в основата на наблюдението, координацията и спасителните механизми на еврозоната. Това ще окуражи и евроскептиците в ключовите страни. ЕС и най-вече Германия ще трябва да ходят по много тънко въже, за да спасят Гърция от самата себе си и в същото време да спасят еврозоната от Гърция“.

През март министърът на отбраната Панос Каменос (член на малкия коалиционен партньор „Независими гърци“) заплаши да „наводни“ Европа с мигранти, ако не се постигне споразумение по спасителния заем. Той добави, че „по-лошото за Берлин е, ако в тази вълна от милиони икономически мигранти има и джихадисти от ИДИЛ“.

Въпреки грозната заплаха на Каменос в нея има и зрънце истина – ако Гърция отново се изправи пред тежка рецесия, болезнена смяна на валута и бум на социални и политически вълнения, тя може да се окаже неспоспобна или нежелаеща да контролира растящия поток от мигранти, които пристигат в Европа през южната ѝ граница.

Според хуманитарната новинарска агенция IRIN 27 000 бежанци и търсещи убежище са пристигнали в Гърция само за първите четири месеца от 2015 г. Това е пет пъти повече от същия период през миналата година. Половината от тази бройка са пристигнали в станата през април, основно през множеството острови на страната. По-голямата част несъмнено търсят безопасност и по-добър живот, но коментарът на Каменос за ИДИЛ не е останал незабелязан в Берлин.

Подобни проблеми са предизвиквали малки кризи в Европа и преди – през 2011 г. по време на кризата с еврото Италия издаде хиляди паневропейски шенгенски визи на мигранти, карайки Франция да заплаши да спре системата. Ако има значителен срив на гръцкия социален и политически ред, ситуацията може да се окаже още по-лоша.

Цената за подкрепа на Гърция кара много германци (и европейците като цяло) да се притесняват. Но това може да се окаже цена, която си струва, ако Гърция представлява действителен риск за сигурността на Берлин – дори ако икономиката на Германия вече не се повлиява от случващото се в Атина.

Германия събра около 1 трлн. евро от данъчни приходи през миналата година. Ерик Дор от IESEG School of Management изчислява, че общата експозиция на федералната република към Гърция може да достигне малко над 70 млрд. евро от двата спасителни заема и други скрити заеми. Което всъщност е 7% от годишните приходи или по-малко от 2% от брутния вътрешен продукт на Германия.

Ако се разпредели целият принос на Германия по петте години от предоставянето на спасителния заем, то той е по-малко от половин процент от производството на страната за целия период. Ако обаче някоя от опасностите по сигурността наистина се сбъдне, на страната може и да ѝ се прииска да беше платила повече. 

Вижте кадри с бежанците в Гърция в галерията на Investor.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:38 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

6
rate up comment 58 rate down comment 8
Ironhorse
преди 9 години
Напоследък, все повече има статии, които са откровена пропаганда.Абсолютен мит е, че ако гърция излезе от ЕЗ ще се хвърли в обятията на Москва.Гърция получава от еврофондовете по около 7 милиарда евро годишно !!!Тези пари ще ги получава и ако излезе от ЕЗ, но остане в ЕС.Русия няма никакви пари за даване, на когото и да било, най-малкото на Гърция.Дори хипотетично да си представим, че гърците залитнат към Москва, то тогава ще загубят всички пари по еврофондовете и ще се изправят срещу една още по-враждебна Турция, която ще се почуства оградена от Русия.Да не говорим, че капиталите и сега изтичат, но ако се оплете Гърция с интрига около Москва, то не изтичане, а направо изпарение на капитали ще се получи.Да не говорим, че ЕС държи цялата банкова система на Гърция чрез механизма ЕЛА.Цялата работа е сега, да се даде време на гърците да изберат други на власт, а и самите гърци гласувайки на изборите да дадат мандат за въвеждане на строги икономии и реформи, за да влязат в "пътя".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 50 rate down comment 1
bgMan
преди 9 години
Дано не е изкуфяла чак толкова Меркел.В какво точно се състои проблема на сближаването между Гърция и Русия?Да си се сближават и да се обичат колкото си искат.Да не би всяко отклонение от любовта към ЕС да се счита за смъртноопасно? Ако е така, тогава трябва Германия да спасява всички изпаднали в евроскептицизъм, не само Гърция.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 30 rate down comment 9
khao
преди 9 години
"знаят си цената"..., значи са ку*ви. А както всеки знае Ку*ва, войник НЕ ражда, та каква сигурност от тея дето всеки път може да се надупят на този дето плати повече ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 19 rate down comment 35
abdul
преди 9 години
Пълни глупости са това, защото гърците в конкретния случай очевидно си знаят цената и си я търсят. Това не е просия, това е цената на сигурността на европа и в гърция и в германия добре го знаят, затова и плащат ли плащат и ще плащат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 34 rate down comment 16
khao
преди 9 години
все едно да кажеш браво на просяка че не работи а проси така професионално :) дано по малко хора имат такова мислене в България.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 24 rate down comment 28
sdar
преди 9 години
Браво на Гърците. Добре си играят картите, въпреки че от време на време изглеждат объркани за пред света. Реално, те се стремят да изстискат всичко от ситуацията, а не народа им да се натътрузи с някакви преходи, реформи и шокови терапии, както стана при нас навремето, не че сега сме по-различни де.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още