IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Брюксел планира единна минимална корпоративна данъчна ставка

За подобно решение настояват Германия и Франция, но редица членки на ЕС са против

11:37 | 26.05.15 г. 15
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Жан-Клод Юнкер.&nbsp;<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Жан-Клод Юнкер. Снимка: Ройтерс

За първи път Европейската комисия възнамерява да въведе единна долна граница за корпоративен данък в рамките на ЕС. Това пише днес германският икономически всекидневник Handelsblatt, като се позовава на източници от преговорните екипи. 

Според информацията в медията президентът на ЕК Жан-Клод Юнкер ще проведе в сряда с другите 27 комисари ориентационен дебат за бъдещето на корпоративното данъчно облагане в Европа. При това темата за минимално корпоративни данъчно облагане ще играе сериозна роля, пише медията. Комисията ще реагира по този начин на исканията на Германия и Франция за хармонизирана минимална ставка на корпоративния данък.

До този момент се знаеше, че ЕС възнамерява да уеднакви само данъчната основа на корпоративната ставка. Едно хармонизиране на данъчните ставки е стриктно отричано от държавите членки, но под натиска на т.нар. афера Luxleaks вече е започнало преосмисляне, пише още Handelsblatt.

През миналата година стана известно, че Люксембург е предоставял на чуждестранни компании, като американския търговец на дребно Amazon, изключително благоприятно данъчно третиране, което вреди на други членки на ЕС. Много споразумения са били сключени в периода между 1995-2013, когато Юнкер е бил премиер и финансов министър на Люксембург. С негова подкрепа се предполага, че международни корпорации са спестили данъчни плащания за милиарди евро.

Германия и Франция са твърдо против подобни практики. Ако данъчните ставки се смъкнат до изключително ниско ниво, то това би била несправедлива данъчна конкуренция, пише вестникът, цитирайки източници от Федералното министерство на финансите на Германия.

На 17-и юни се очаква ЕК да представи свой план за корпоративното облагане. Но по отношение на минималната ставка все още дискусиите са в началото, твърдят източници от Брюксел.   

В България корпоративният данък е един от най-ниските в ЕС и в света. Ставката е едва от 10%, като това е един от важните козове на страната в усилията да привлича чужди инвеститори. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:59 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 11 rate down comment 3
misanthrope
преди 9 години
Аз като гледам, ДДС във всички развити ЕС държави е над 20% :)А диференцираната ставка е пак системата "мой човек"И защо вързахме ДДС с корпоративния данък не сфанаф ама...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 20 rate down comment 13
Mike Florida
преди 9 години
Нормално какво да очакваме от ЕС.Най-ощетени разбирасе са бедните страни като България, които са неконкурентноспособни. Политиката на ЕС е за пълен и всеобхватен контрол над икономиката и живота, без никаква свобода!Политиката и идеите на коминтерна и тези на ЕС са идентични. Пълен контрол над живота и икономическите дейности. ЕС бавно но сигурно се превръща в един голям концлагер от НЕсвободни държави и хора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 15 rate down comment 1
data
преди 9 години
Добре дошли в европейския трансферен съюз .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 44 rate down comment 4
bgMan
преди 9 години
Първо да уеднаквят минималната пенсия, минималната работна заплата и минималния пакет здравни услуги за всеки гражданин на ЕС и после да въвеждат минимални корпоративни данъчни ставки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 18
Repoman
преди 9 години
Добра идея, като има единнен ЕС, трябва да има и единна финансово-данъчна политика в него. На страните може да се остави място за избор, както е с бюджетния дефицит до 3%, но граници трябва да има. Иначе най-бедните държави като нас изкривяват данъчната политика и налагат висок 20% ДДС за всичко, вкл. и храните и лекарствата, като в същото време слагат минимален подоходен данък и данък печалба от само 10%. Това води до голямо изкривяване.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още