До края на полугодието Русия и Турция ще подпишат за „Турски поток”, убеден е зам.-министърът на енергетиката на Русия Анатолий Яновский, цитиран от ТАСС. Той уточни, че в момента се водят преговорите между двете страни за реализацията на проекта.
Русия разглежда „Турски поток” като алтернатива на спрения през началото на декември 2014 година газопровод „Южен поток”. В същото време обаче „Газпром” още не е съобщил официално на партньорите си проекта за отказа си от него.
За разлика от „Южен поток”, за който се предвиждаше мащабна инфраструктура на територията на Европа, строителството на „Турски поток” ще се ограничи само по дъното на Черно море, а след това през територията на Турция до газов хъб на гръцката граница, отбелязва още руската информационна агенция.
Всички европейски клиенти ще трябва сами да се погрижат природния газ да достигне до техните газопреносни мрежи, сочат руските разчети. Енергийният комисар Мигел Анхел Канете обаче обясни преди седмици, че ЕС няма никакво намерение да изгражда нова довеждаща инфраструктура.
По-рано през седмицата руското издание „Коммерсант” коментира, че „Газпром” планира да започне строителството на „Турски поток”, дори и без подписано споразумение с Турция. Ръководителят на „Газпром” Алексей Милер пък е категоричен, че няма забавяне по проекта и до декември 2016 година първите количества газ ще потекат по „Турски поток”. Това ще стане по първата тръба от проекта, която трябва да захранва само турския пазар.
Общият капацитет на газопровода ще бъде 63 млрд. куб. метра годишно, от които 47 млрд. куб. метра ще бъдат насочени към европейския пазар.
На този етап има известна яснота относно трасето на „Турски поток” – по дъното на Черно море ще повтори 2/3 от планирания път на „Южен поток”, но после тръбата ще завие към турския бряг. Плановете са да бъдат изградени четири тръби с общ капацитет от 63 млрд. куб. метра.
Досега обаче нито Москва, нито Анкара коментират подробности около финансирането на изграждането на този газопровод.