Фактическото строителство на „Турски поток“ може да започне още днес, коментира пред руски медии ръководителят на „Газпром“ Алексей Милер. Компанията мобилизира работата си по подготовката на строителството, допълни още той, цитиран от руската информационна агенция ТАСС.
Вчера Милер съобщи, че Русия и Турция са постигнали договореност по проекта и първите доставки по газопровода ще бъдат факт към декември 2016 година. "Графикът на работа по „Турски поток“ ще бъде съобразен с постигнатите договорки“, коментира тогава той, но без да уточни какви точно са те.
Припомняме, че според досегашните планове до края на 2016 година трябва да бъде построена една тръба по проекта, която да захранва с газ клиентите в Турция. След това, поетапно до 2020 година ще бъдат построени още три тръби, по които ще бъде доставян газ за клиентите в Европа. Това ще става от газов хъб на гръцко-турската граница.
Днес обаче стана ясно, че една от страните, през чиято територия трябваше да мине удължението на тръбата в посока към Европа – Сърбия, няма да участва в проекта.
Част от трасето на „Турски поток“ по дъното на Черно море трябва да повтори одобрения маршрут на нереализирания „Южен поток“. За него вече са поръчани тръбите, които стоят на склад на пристанищата във Варна и Бургас. Преди броени дни и една от фирмите, която трябваше да изгради водната част на „Южен поток“ - италианската Saipem, съобщи, че би участвала и в „Турски поток“, ако получи покана от „Газпром“.
На този етап е ясно трасето на „Турски поток“ по дъното на Черно море и до турския бряг. След това тръбите трябва да преминат през територията на Турция и да достигнат до гръцката граница. Как ще продължи трасето, особено и след отказа на Сърбия да участва в проекта, засега не е ясно.
Алексей Милер вече предупреди Брюксел, че доставките през Украйна ще спрат до 2020 година, но пък от Европейската комисия коментираха, че на този етап нямат намерение да изграждат нова инфраструктура, която да доведе суровината от газовия хъб в Гърция до пределите на ЕС.
В същото време вече започват да се чуват и коментари, че ако Русия откаже да транзитира газ през територията на Украйна, то ЕС може да започне да изкупува руски газ на точка на руско-украинската граница. Именно тогава ще видим дали идеята за Енергиен съюз е куха или ще може да бъде реализирана.