Брюксел няма да успее да спази самоналожения си срок до края на юни, за да приключи разследванията на данъчните споразумения между няколко държави и компании като Apple и Starbucks, съобщава Financial Times, позовавайки се на изказване на европейския комисар за борба с монополите Маргрете Вестагер.
Тя посочи трудностите в събирането на информация като аргумент за неопределения период, с който ще се забавят разследванията срещу потенциалната незаконна държавна помощ за мултинационалните компании.
Въпреки че конкретната причина за удължаването на сроковете не е ясна, решението за него е успокоение за държавите и компаниите, които са част от разследванията. Когато пое службата през миналата година, Вестагер обяви разследванията за свой приоритет, заявявайки, че иска решения по делата преди пролетта.
„Няма да успеем да спазим сроковете, които сами си поставихме и които трябва да приключат в края на второто тримесечие“, каза тя по време на изслушване в Европейския парламент (ЕП). Вестагер добави, че комисията няма да „жертва върховенството на закона или качеството на работата, за да ускори процеса“.
Всички страни отричат обвиненията и поставят под въпрос използването на нови правни теории и обвинения от страна на Европейската комисия (ЕК), твърдейки, че тя се опитва да се намеси в суверенните данъчни политики през задни вратички. Макар всяка една страна членка на ЕС да определя сама данъчната политика, разследванията на Брюксел проверяват дали е възможно правоприлагането в областта на конкуренцията да ограничи данъчни сделки, за които се твърди, че дават на определени мултинационални компании нечестно предимство.
Миналата година комисията стартира четири разследвания срещу данъчните постановления на страни, които третират мултинационални компании по различен начин по отношение на данъците. Тези разследвания включат уговорките на Ирландия с Apple, одобрението на данъчната основа на Starbucks от Холандия и отношенията между Люксембург и Fiat и Amazon.
В рамките на мандата на разследванията комисията може да поиска от държавите да възстановят всяка незаконна помощ до десет години назад.
По-рано този месец Apple за пръв път взе отношение по евентуалните последствия, предупреждавайки инвеститорите си, че може да се изправи през „съществени“ финансови санкции вследствие на разследването на данъчната си договорка с Ирландия.
Разследванията на ЕС срещу държавните помощи са известни с това, че продължават с години, отчасти заради факта, че следователите са до голяма степен зависими от страните членки, които трябва незабавно да им предадат нужната информация.
В началото Люксембург отказа да се съобрази с определени искания от Брюксел за информация по данъчните си постановления и представи въпроса пред съда. През декември Ксавиер Бетел, министър-председател на Люксембург, се съгласи да сподели информацията, след като комисията помоли всички страни членки на ЕС да спазват закона при подобни искания.
„Ще направим всичко възможно. Въпросът е сред топ приоритетите ни“, заяви Вестагер пред депутатите на ЕП, докато същевремнно призна, че събирането на доказателства отнема време. „Очевидно по-бързото темпо е по-добро от бавното, но още по-добре е да бъдем справедливи“.
На въпрос относно синдикалните възражения спрямо данъчните сделки на McDonald’s в Люксембург Вестагер заяви, че екипът ѝ търси информация по въпроса и тя е склонна да започне разследване, ако възраженията се окажат основателни.
„Не може да работим по всеки един случай в света, но можем да намерим случаи, които смятаме, че са силно проблемни“, каза още тя.