Потребителите в европейските страни ще трябва да ограничат драстично използването на най-тънките и замърсяващи околната среда найлонови торбички. Това ще стане заради нови правила, гласувани днес от Европарламента.
„Говорим за огромен екологичен проблем. Милиарди найлонови торбички се изхвърлят директно в природата като непреработен отпадък. Това замърсява природата, вреди на рибите и птиците“, заяви Маргрете Аукен („Зелените“). Страни-членки на ЕС ще могат да избират между две мерки: или да намалят средната годишна употреба на найлонови торбички до 90 бройки за всеки гражданин до края на 2019 г. и на 40 бройки до края на 2025 г., или да гарантират, че до края на 2018 г. потребителите няма да ползват безплатно торбичките.
Леки найлонови торбички по-тънки от 50 микрона - по-голямата част от найлоновите торбички, използвани в ЕС - са по-малко подходящи за многократна употреба от дебелите модели и се превръщат в отпадъци по-бързо. Те също са по-склонни да замърсяват околната среда и силно замърсяват водните басейни и водни екосистеми.
Европейците ползват около 198 найлонови торбички годишно, от които 90% са леки. Очаква се потреблението на замърсителя да се увеличава.
През 2010 г. всеки гражданин на ЕС е използвал около 198 найлонови торбички, около 90% от които са били леки. При запазване на съществуващата ситуация се очаква, че потреблението на пластмасови торбички ще се увеличи дори повече. Според оценка на въздействието, направена от Европейската комисия, през 2010 г. над 8 милиарда пластмасови торбички са били изхвърлени на боклука в целия ЕС.
В България тънките найлонови торбички с дръжки се заплащат от потребителите, но много продавачи, особено по пазарите, заобикалят това изискване и ги раздават безплатно.