fallback

Лихвите по облигациите на страните от еврозоната с историческо дъно

Доходността по 10-годишните германски облигации спадна тази сутрин до нов рекорден минимум под символичния праг от 0,1 процента

12:48 | 16.04.15 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Разходите на държавите от еврозоната по облигациите им се понижават до нови дъна в четвъртък - ден, след като Европейската централна банка (ЕЦБ) обеща да изпълни своята програма за насърчаване на икономиките за над 1 трлн. евро, предава Ройтерс. След началото на програмата доходността по 10-годишните дългови книжа в еврозоната спада все повече с всеки изминал ден, а при краткосрочните падежи тези лихви дори стават отрицателни. 

Глобалните акции обаче достигат до нови рекорди благодарение на азиатските пазари, като петролът от сорта Брент поскъпна до най-високата си точка тази година, след като данните показват спад в производството в САЩ.

Инвеститорите също така се безпокоят за възможното задълбочаване на кризата в Гърция. Агенцията за кредитен рейтинг Standard & Poor's понижи рейтинга на Гърция в сряда до ССС, след като засега не се вижда размразяване на ледения разрив между Атина и нейните кредитори, което би отключило спасителните средства и би върнало страната от ръба на неплатежоспособността.

Лихвите по 10-годишните германски облигации спаднаха тази сутрин до нов рекорден минимум под символичния праг от 0,1 процента, понижавайки се всеки ден под въздействието на валутната програма на Европейската централна банка (ЕЦБ). Към 8.45 часа средноевропейско време референтният за пазара на облигации "Бунд" ("Bund") спадна до 0,098 процента спрямо 0,107 на сто вчера при затварянето на вторичния пазар, където се търгува вече емитиран дълг. По-късно стойността им падна дори до 0,087 процента.

30-годишните френски облигации са вече с лихва под 1 на сто, а доходността на двугодишните португалските облигации флиртува с нулата.

"Ние не виждаме края на нито една от тези тенденции", казва Киаран О'Хигън, лихвен стратег в Societe Generale в Париж.

Разходите по заеми в периферните пазари на еврозоната, като Испания и Италия, са нараснали обаче, след като перспективата за постигане на споразумение между Гърция и еврозоната започва да избледнява.

Припомняме, че от 9 март ЕЦБ започна програма за количествено облекчаване, като отпуска по 60 милиарда евро месечно за изкупуване на държавни облигации и други дългови книжа. Програмата на стойност над 1 трлн. евро ще продължи поне до септември 2016 г.

Под въздействието на програмата, която е с исторически мащаби, наличните на пазара дългови активи намаляват, тъй като ЕЦБ придобива много от тях, а ефектът се състои в механично понижаване на лихвите по облигациите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:18 | 11.09.22 г.
fallback