Европейските акции поеха надолу в сряда въпреки новината, че енергийният гигант Shell започва наддаване за базирания във Великобритания конкурент BG Group.
Общоевропейският бенчмарк EuroStoxx 600 остана почти без изменение при 404,70 пункта, след като докосна с 8-годишен връх по-рано през сесията. Тласък дадоха книжата на BG Group, който нараснаха с над 40. Тези на Shell обаче спаднаха с 3 на сто.
Мултинационалният енергиен гигант Shell потвърди в сряда сутринта, че е в напреднали преговори за закупуване на BG Group за 47 млрд. паунда в брой и акции. След новината други петролни компании, като BP, Total и Tullow Oil, също се търгуваха с повишения.
"Междувременно Shell поема повече риск както при издаването на повече акции, така също и чрез изплащането на парични средства в полза на акционерите. В резултат, техният баланс ще стане по-разтегнат", заяви пред CNBC Матю Бийсли, ръководител на звеното за глобални акции в Henderson Global Investors.
Гръцкият премиер Алексис Ципрас е в Москва, за да се срещне с руския президент Владимир Путин. Срещата се осъществява в момент, когато и двамата лидери са изправени пред нарастващи изолация в Европа – Ципрас поради икономическа криза в страната си, а Путин – заради анексирането на Крим и участието в конфликта в Източна Украйна.
Спекулациите в последните дни се засилиха след сигналите, че Русия може да предложи на Гърция финансова помощ. Същевременно представителите на Европейския съюз (ЕС) се притесняват, че подобно развитие би могло да се използва като коз от страна на Москва. Всички решения относно бъдещи санкции спрямо Русия следва да бъдат одобрени от всички членки на ЕС.
Междувременно германският министър на икономиката коментира казуса с репарациите, които Гърция очаква oт Германия. Зигмар Габриел определи исканията на Атина за репарации от Втората световна война в размер на 279 млрд. евро като "глупави".
Швейцария пък стана първата страна, която пласира 10-годишни държавни ценни книжа при отрицателна доходност. Това се случи, след като косвените ефекти от програмата на Европейската централна банка за изкупуване на активи продължават да се проявяват на пазарите.
С доходност от -0,055% инвеститорите всъщност заемат 232,51 млн. франка (222,4 млн. евро) на швейцарското правителство до 2025 г.
В Европа цените на облигациите скочиха в навечерието на старта на програмата за количествени улеснения на ЕЦБ, а инвеститорското търсене на безопасни убежища заради Гърция и други геополитически събития, които продължават да създават несигурност, расте.