fallback

Край на млечните квоти в ЕС – Северна Европа се радва, Франция се притеснява

Квотната система в ЕС даде предимство на САЩ и Нова Зеландия, която днес е най-големият износител в света

11:16 | 01.04.15 г.

Страните от Северна Европа посрещат с радост отпадането на млечните квоти от днес, 30 години след въвеждането им, докато Франция е предпазлива, опасявайки се менчето да не прелее, информира Франс прес.

След Втората световна война беше необходимо все повече да се увеличава млекодобивът. От началото на 1970-те години обаче пазарът се пренасити. За да не бъде повече принуждавана да изкупува излишните количества на високи цени, през 1984 година Европа въведе режима на квоти, предизвиквайки шок сред животновъдите.

Пълното либерализиране на млечния пазар в ЕС 30 години по-късно е истинска революция, макар че от 2009 до 2013 година квотите постепенно се увеличаваха с 1 процент годишно, за да бъде подготвен секторът да отговори на нарастващото световно търсене.

Нововъзникващите пазарни икономики използват все повече млечни продукти, а гигантският китайски пазар поглъща все повече бебешко мляко, внесено от чужбина, смятано за по-безопасно след поредицата санитарни скандали в Китай.

В този контекст Северна Европа е първа на стартовата линия. Ирландия например не крие намеренията си да увеличи с 50 процента производството си на мляко до 2020 година. В момента тя изнася 80 процента от млечните си продукти. В Холандия Асоциацията на млекопроизводителите (NZO) също вижда "невероятен шанс" в отпадането на квотите.

Квотната система в ЕС даде предимство на САЩ и Нова Зеландия, която днес е най-големият износител в света, отбелязва говорителят на асоциацията. Но холандските животновъди са твърдо решени да наваксат изоставането, като се надяват да увеличат млекодобива си с 20 процента до 2020 година.

В Германия, най-големият производител на мляко на континента, секторът планира да увеличи производството си между 1 и 3 процента до 2020 година. Германските животновъди не крият радостта си от отпадането на квотите, тъй като за 30 години са ги надвишавали 21 пъти и са платили близо 2 милиарда евро глоби, припомня Вернер Рютер от Съюза на млекодобивния сектор в провинция Долна Саксония.

Единствено Франция, вторият производител на мляко в Европа, не бърза да се радва. Френските животновъди твърдят, че няма да произвеждат повече, ако търсенето, довело до спад на цените на млякото с 30 процента, остане слабо. Париж има подкрепата на Полша и Италия, но остава твърде самотен в ЕС, още повече, че от началото на февруари млякото на прах поскъпна с близо 500 евро на тон до 2350 евро поради спада на производството в Европа, сушата в Нова Зеландия и поевтиняването на еврото, което насърчава износа на европейско мляко.

Като цяло Европа вече е подготвена за отпадането на млечните квоти и секторът й е преструктуриран, отбелязва АФП. За шест години млекодобивните й стопанства са намалели с около 200 000. През 2014 година в ЕС са произведени 151 милиарда литра мляко в близо 666 000 стопанства, а за 2015 година се очаква млекодобивът да остане на същото равнище въпреки отпадането на квотите в края на март.

Средният брой на кравите в европейските стада е 29, но има огромни разлики в отделните страни: във Великобритания стадата са средно с по 119 крави, а в Полша - с 16. В същото време в Германия и в Полша има ферми, и то немалко, с по няколко хиляди глави добитък.

За да изнася своите 1,887 милиарда литра мляко годишно (под формата на масло и мляко на прах), Европейският съюз трябва да се конкурира на международните пазари с Нова Зеландия, САЩ, Австралия, Аржентина и дори Беларус. (БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:25 | 13.09.22 г.
fallback