Еврозоната се намира в "непоносима" моментна форма и не може да оцелее, освен ако страните не са готови да отстъпят суверенитет и да изградят "Съединени европейски щати". За това предупредиха ръководителите на най-големия фонд за управление на активи в света.
По думите на управляващия директор на Pacific Investment Management Company (PIMCO) Андрю Босомуорт и Майк Ами блокът вероятно ще остане единен в средносрочен план, като Гърция ще остане в еврозоната. В по-дългосрочна перспектива обаче единната валута не може да оцелее, ако страните "не се движат по-близо заедно", пише британското издание Telegraph.
Постоянно анемичният растеж в еврозоната доведе до "избирателни вълнения" и възход на популистките партии, като Подемос в Испания, СИРИЗА в Гърция и Националният фронт във Франция, заявиха Босомуорт и Ами.
"Поуката от ситуацията е, че статуквото, което имаме сега, не е състоятелно като структура", заяви Босомуорт. "Няма исторически прецедент, че този вид структура, базирана на централизираната парична политика и децентрализираната фискална политика, може да продължи няколко десетилетия".
От PIMCO посочиха още, че възходът на популистките партии е показал нагледно проблемите на единната валута.
"Трайно слабият растеж се проявява в липсата на подкрепа в общата валута, така че след това той води до идването на власт на политическите партии, които искат да я приключат", отбеляза още Андрю Босомуорт. "Това е, което видяхме през последните няколко години е, че популистките партии израснаха от нулата, за да бъдат значителна сила... Това е краят на бъдещето на валутния съюз".
"Ще видим ли Съединени щати на Европа? Това не е невъзможно, но Европа също така би могла да преживее много десетилетия в хибридна форма на политическа и фискална федерация. Макар че не може да се достигне до една правителство, една националност и една армия, бихме могли да се приближаваме към това", коментираха от още фонда.
Същевременно по думите на Ами програмата за изкупуване на активи на Европейската централна банка на стойност 60 млрд. евро на месец вероятно ще изпрати еврото до паритет спрямо долара още до края на тази година. Същевременно той очаква Федералният резерв на САЩ да започне да повишава лихвените проценти през септември.