IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Турция е напът да постигне мечтаната диверсификация на газовите доставки

По-късно днес в град Селим ще бъде даден символичният старт на строителството на TANAP

11:26 | 17.03.15 г. 58
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: <em>TANAP</em></p>

Снимка: TANAP

Турция внася до 98% от газа, който потребява, и за страната е особено важно да разнообрази източниците на суровината. 

И Анкара е напът да постигне тази мечтана диверсификация. Този коментар прави анализаторът Йефган Нифти от Каспийския институт за стратегически изследвания, цитиран от РИА Новости.

В момента част от доставките на газ страната получава от Русия през територията на България, другата част – по „Син поток”, тоест отново от Русия. Турция обаче има и възможността да посрещне още един руски газопровод на своя територия – „Южен поток”, но вече с променен маршрут и име („Турски поток”).

В същото време през  страната ще премине и Трансанадолският газопровод –TANAP, по който ще бъде транзитиран азербайджански газ до Европа. Двата мащабни проекта – TANAP и „Турски поток” съвсем не са в конкуренция, а реално са стъпката в посоката, която да направи Турция един от важните газови центрове за Европа.

TANAP е част от Южния газов коридор – една от последните надежди на Стария континент за диверсификация на доставките на природен газ. През октомври 2014 година правителството на Турция и Азербайджан подписаха Меморандум за сътрудничество за реализацията на проекта, в който главен акционер е държавната газова компания на Азербайджан – SOCAR. Дялове имат още и турската BOTAS, както и ВР.

За проекта обаче се заговори още от 2011 година. Трасето на тръбите започва от границата на Турция и Грузия, преминава през цялата територия на страната и стига до границата с Гърция – обща дължина от 1 850 километра, от които 19 километра по дъното на Мраморно море. Предвижда се да бъдат изградени 7 компресорни и 4 измервателни станции.

Плановете са през TANAP да бъде пренасяна суровина от находището „Шах Дениз” II. Пътят на азербайджанския газ след това ще мине през територията на Гърция и Албания (Трансадриатическия газопровод - ТАР), по дъното на Адриатическо море и ще излезе на бреговете на Италия.

Именно това трасе сложи край на плановете за развитие на Nabucco, защото проектът се оказа без нужните количества газ, категорични са експертите. Шансове за възраждане все пак могат да се появят и през тръбите му да бъде пренасян газ от Иран, Ирак или Средиземно море – отритите наскоро находища около бреговете на Кипър.

Дотогава обаче ще минат години и Южния газов коридор, респективно TANAP и ТАР, които останаха единствените жизнеспособни проекти в коридора, засега изглежда най-близката алтернатива за желаещата диверсификация Европа.

Засега проектът се развива скоростно – в края на септември 2014 година беше сложено началото на строежа в Азербайджан. По-късно днес в турския град Селим (област Карс) символично ще бъде положена и първата тръба на TANAP в присъствието на президентите на Азербайджан Илхам Алиев, на Турция Реджеп Ердоган и на Грузия Гиорги Маргвелашвили.

България ще бъде представена от енергийния министър Теменужка Петкова, уточниха преди ден от Министерството на енергетиката.

Реализацията на Южния газов коридор всъщност ще донесе диверсификация и на доставките на газ за България. На този етап страната ни успя да договори  1 млрд. куб. метра газ от Азербайджан, който най-вероятно ще пристига в страната чрез връзката Комотини – Стара Загора.

Дълги години тя, както и по останалите интерконектори със съседните страни, оставаха само на хартия и в обещанията на управляващите. Но именно подобни връзки обаче са пътят за разнообразяване на доставките и то на по-ниска цена, отколкото струва изграждането на газопроводи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:39 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 13 rate down comment 3
многодобре
преди 9 години
...пазар за този продукт има и ще се търси още доста години...,така че мъките ти ще продължат! (трън в очите ви е Русия.Нека се развива пазара и който може да търгува.Защо е този вой срещу руснаците и тяхното желание да продават?Ако не им е добър продукта,който предлагат (цена,сигурност, големи и постоянни обеми) ,то пазарът сам ще ги изхвърли!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 12 rate down comment 8
Mavi Goz
преди 9 години
Айдеее... още един форумен капиталист построи капитализма и се захвана с дъщерите и пенсията ми... хахаха!Мило мишуенце, мойта пенсия не я мисли, помисли за твоята. Фащай усвет некъде и ти, щото това, дето натворихте тука, не без газ и ток, не без пенсии, ами и без *** ще ви остави! хахаха! И гледай да не развъждаш деца тука... хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 15
Стоян Петров
преди 9 години
Тази газ която ще потече по ТАНАП, кого ще измести от пазара. Любимият Ви Газпром понесе още един удар. След първият договор за доставка на американски газ ( за плаващият терминал на Литва), сега и Шах Дениз ръфа от баницата му. Не знам какво ще става когато Иран се съгласи да продава газ. На неосведомените ще съобщя, че името Набуко е на вавилонски цар. Иракчаните и иранците са наследници на Вавилон.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 19 rate down comment 15
ABBA
преди 9 години
Споко. Баааащицата Б.Б. има грижата. Само не пипайте Цв. Цв. и контрабандата. И имайте търпение: 45 години му стигат!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 26 rate down comment 22
Mavi Goz
преди 9 години
И ние я постигнахме диверсификацията - вместо от Русия, всичкият газ ще го купуваме от Турция! Като лопнем мандалото и на АЕЦ-а, и ток от там ще внасяме. Некак си по-евроатлантическо е, а и е крайно време да се завърнем при Бащицата! Стига с тази матушка! Ние сме патриархален народ, геби! Назад към корените! хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още