Великобритания стана първата страна от Запада, която ще кандидатства за членство в Азиатската банка за инфраструктурни инвестиции (Asian Infrastructure Investment Bank – AIIB), създадена под егидата на Китай.
Британският финансов министър Джордж Озбърн посочи, че това е уникална възможност за Обединеното кралство и Азия, която ще им позволи да растат и да се развиват заедно, като инвестират в съвместни проекти, съобщава BBC News.
Официалната церемония по откриването на AIIB се състоя през октомври 2014 г. Организацията бе основана от Китай и още 20 азиатски страни – Бангладеш, Бруней, Камбоджа, Индия, Казахстан, Кувейт, Лаос, Малайзия, Монголия, Мианмар, Непал, Оман, Пакистан, Филипините, Катар, Сингапур, Шри Ланка, Тайланд, Узбекистан и Виетнам).
Основната цел на AIIB е да отговори на разклащащото се в последните години господстващо положение на западните финансови институции.
Пекин обяви плановете си за създаване на банка за финансиране на инфраструктурни проекти още през 2013 г., като предложи на много страни да се присъединят към нея.
Интерес към проекта първоначално показаха както някои европейски страни, така и Австралия, Япония, Индонезия и Южна Корея. Въпреки това, до голяма степен под натиск от страна на САЩ, нито една от тези държави все още не е станала член на AIIB, въпреки че някои от тях планират да се присъединят към структурата по-късно.
В началния си етап AIIB възнамерява да се съсредоточи върху създаването на "нов Път на коприната" – с други думи -възстановяване на търговските пътища между Азия и Европа. Сред проектите, които банката възнамерява да финансира, попада и изграждането на директна железопътна връзка между Китай и Багдад.
Ходът на Лондон срещна очаквано неодобрение от страна на Вашингтон. Говорител на Съвета по националната сигурност към Белия дом заяви, че САЩ имат притеснения за това дали AIIB ще прилага достатъчно високи стандарти за управление, опазване на околната среда и социални гаранции.
"Важно е да се отбележи, че страните, които в бъдеще стават членове на AIIB, ще отговарят за стандартите, приети в Учредителния договор и тяхното изпълнение", каза говорителят.
"Това е суверенно решение на Великобритания. Ние се надяваме и очакваме, че Великобритания ще използва гласа си и ще настоява за приемането на високи стандарти", каза той, цитиран от Ройтерс.