Таксите, които банките начисляват на търговците при трансакции с дебитни и кредитни карти, ще бъдат ограничени с общи правила, валидни за целия ЕС. Това предвижда новото законодателство, одобрено от Европейския парламент (ЕП). В подкрепа на текстовете гласуваха 621 депутати, 26-ма бяха против, а 29-ма се въздържаха, съобщават от пресцентъра на ЕП.
Ограничението, което ще се прилага както за трансграничните, така и за националните картови плащания, трябва да доведе до намаляването на разходите за картодържателите. Новите правила обаче не засягат тегленето на пари в брой от банкомати, уточняват от институцията.
Одобрените от евродепутатите тавани на таксите за трансграничните и вътрешните разплащания са както следва:
- за трансграничните трансакции с дебитни карти договореното ограничение е на стойност 0,2% от стойността на сделката. По настояване на ЕП същият таван от 0,2% ще важи и за вътрешни разплащания след преходен период от 5 години, в рамките на който държавите членки могат да ограничават средната претеглена цена на всички вътрешни трансакции в рамките на дадена картова схема до 0,2%;
- за по-малки национални трансакции с дебитна карта страните членки могат също така да определят максимална фиксирана такса от 0,05 евро на сделка след петгодишен преходен период;
- за трансакции с кредитни карти таксите ще бъдат ограничени до 0,3% от стойността на сделката и страните членки могат да определят по-ниска такса за вътрешните разплащания с кредитни карти.
Новите правила трябва да получат одобрението на Съвета на ЕС. Те ще започнат да действат 6 месеца след като законопроектът влезе в сила.
Текстовете предвиждат още търговците, които избират картова платежна схема, да приемат само карти, включени в тази схема, които са предмет на посочените правила за ограничение. От ЕП признават, че ако търговците установят тази практика, може да се окаже, че те приемат по-малко видове карти. При това положение обаче таванът на таксите трябва да направи разходите по-ниски както за търговците, така и за купувачите.
Като всяко правило и този закон има своите изключения. Новите правила няма да се прилагат по отношение на т.нар. тристранни картови схеми, като например Diners и American Express (при които участва само една банка), при условие че картата е издадена и се обработва по същата схема.
За търговските карти, използвани само за плащане на бизнес разходи, тези правила също няма да важат.
Три години след влизане в сила на новите правила за тавана на таксите по картовите разплащания, те ще се прилагат и за тристранните картови схеми, които лицензират други оператори да издават карти и по този начин да заобикалят закона, като де факто функционират като четиристранни картови схеми.