fallback

Унгария няма да подкрепи TTIP

Премиерът Виктор Орбан се притеснява, че споразумението за трансатлантическа свободна търговия може да отнеме от суверенитета на страната му

11:52 | 06.03.15 г. 14
Автор - снимка
Редактор

Унгария няма да подкрепи предизвикалото много спорове и притеснения споразумение за свободна търговия между Европейския съюз и САЩ, ако това нарушава юрисдикцията на унгарските съдилища при разрешаването на търговски спорове. Това твърди унгарският премиер Виктор Орбан, цитиран от агенция Ройтерс.

Орбан посочва, че основният проблем в случая е дали търговските спорове ще бъдат решавани в националните съдилища или ще бъдат „контрабандно пренесени“ до избран съд извън Унгария.

"Не мога да подкрепя каквото и да било споразумение за зона за свободна търговия, което ще лиши унгарската съдебна система от юрисдикция по търговските спорове и ще прехвърли правомощията в отдалечено и неизвестно за нас място, където няма да имаме никакви шансове или поне няма да можем да разчитаме на честни и справедливи решения", подчертава премиерът в интервю за унгарско радио.

В момента Европейският съюз и САЩ преговарят за създаването на зона за свободна търговия и сключване на Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ - TTIP). Споразумението цели да създаде трансатлантически пазар от 800 млн. души и да включи почти половината от световната икономика, като цели да премахне голяма част от митата, които пречат на движението на стоки и услуги през Атлантическия океан, да намали регулаторната бариера при трансатлантическата търговия и да повиши трансграничните инвестиции между САЩ и ЕС.

Орбан заявява още, че трябва да се действа внимателно и предупреждава, че той лично е срещу приемането на каквато и да е сделка, която нарушава интересите на Унгария.

„Основният въпрос, отвъд това как това ще засегне всеки сектор, е дали споразумението за свободна търговия ще доведе до отказ на Унгария от част от суверенитета ѝ“, заявява Орбан.

Преговорите за TTIP започнаха през юли 2013 г., като страните целят да сключат сделка, която да премахне бариерите пред бизнеса. Висш европейски политик заяви по-рано през януари, че се надява споразумението да бъде постигнато в началото на 2016 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:02 | 04.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още