fallback

Европа ще намалява енергийната си зависимост с испански и португалски ресурси

Търси се европейско финансиране за енергийни връзки, които да извадят Иберийския полуостров от изолацията му от европейския пазар

22:37 | 04.03.15 г. 6

Европа ще направи днес още една крачка към намаляване на зависимостта си от вноса на енергийни суровини, най-вече от Русия. Това ще стане на френско-испанско-португалска среща на върха в Мадрид, чиято цел е свързването на Иберийския полуостров с европейските електрически и газови мрежи, предаде Франс прес.

Френският президент Франсоа Оланд и премиерите на Португалия и Испания - Педру Пасуш Коелю и Мариано Рахой - ще се срещнат тази вечер в Мадрид, за да поискат европейско финансиране за енергийни връзки, които да извадят Иберийския полуостров от изолацията му от европейския енергиен пазар.

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер също ще участва в разговорите.

Особено зависими от вноса на енергия, Мадрид и Лисабон са развили силно възобновяемите енергии. Те покриват 25 процента от потреблението в Португалия и 17 процента от консумацията на енергия в Испания. Тези ресурси обаче не са на разположение за останалата част от Европа поради липса на достатъчно връзки с Франция.

Такива интерконекторни връзки биха позволили да се изнася възобновяема енергия при производствени пикове, или обратното - да се внася електричество, когато производството спада поради липса на вятър или слънце.

"Ако имаше интерконекторна връзка между Испания и останалата част от Европа, зависимостта на Европа от руския газ би намаляла", заяви днес испанският министър на промишлеността и енергетиката Хосе Мануел Сория.

"Украинската криза засили необходимостта от европейска енергийна солидарност", изтъкна от своя страна френското президентство при подготовката на срещата.

Очаква се тримата ръководители да утвърдят проекта за кабел по морското дъно през Гасконския залив и да се опитат да гарантират финансирането му. Тази конекторна връзка ще позволи да се удвоят капацитетите за енергиен обмен между Франция и Испания, които вече бяха умножени два пъти преди две седмици с откриването на далекопровод за високо напрежение между двете страни.

Испания очаква също така да бъде поставено началото на проект за електрическа връзка през Пиринеите.

Освен това Мадрид иска да се подобри връзката на газопроводната мрежа в страната с останалата част от Европа. Испания иска да бъде призната за енергийна платформа със стратегическо значение за Европа, благодарение на внасяния от Алжир газ чрез газопровод и шестте си терминали за внос на втечнен природен газ от цял свят. Полуостровът е само един от обектите на енергийния съюз, отбелязва АФП.

Малта и Кипър например не са свързани с европейските мрежи, а шест източноевропейски страни (България, Естония, Финландия, Латвия, Литва и Словакия) са изцяло зависими от руските газови доставки.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:04 | 13.09.22 г.
fallback