IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕС може да блокира изграждането на два нови руски реактора в Унгария

Войната на интереси е част от по-широката борба между ЕС и Русия за европейския енергиен сектор, пише FT

11:06 | 23.02.15 г. 59
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Президентът на Русия Владимир Путин (вляво) и премиерът на Унгария Виктор Орбан (вдясно) по време на посещението на Путин в Унгария. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Президентът на Русия Владимир Путин (вляво) и премиерът на Унгария Виктор Орбан (вдясно) по време на посещението на Путин в Унгария. Снимка: Ройтерс

Решението на Унгария отпреди повече от година да сключи договори за 12 млрд. евро с руска държавна ядрена компания може и да бъде блокирано от регулаторите на Европейския съюз (ЕС), пише Financial Times

Евентуално вето на Брюксел ще нанесе удар на премиера на Унгария Виктор Орбан, който заложи този проект в центъра на стратегията си за изграждане на по-дълбоки политически и икономически връзки с Русия въпреки санкциите на Запада срещу Москва, отбелязва изданието.

Будапеща възложи поръчки за проектиране, изграждане и поддържане на два 1200-мегаватови реактора в АЕЦ „Пакш“ на дъщерно дружество на руската енергийна компания Росатом през декември. Решението да скрият някои подробности от договорите заради националната сигурност предизвиква обаче подозрение сред критиците на Орбан в Брюксел.

Въпреки че Европейската комисия не повдигна възражения срещу междуправителственото споразумение, подписано между двете страни, възлагането на поръчките за новите реактори в централата предизвика антитръстова полемика.

Две агенции на ЕС в момента проучват споразуменията. Евроатом – ядреният регулатор, засега задържа одобрението за доставка на ядрено гориво по технически и финансови причини, въпреки че преговорите са в ход. Антимонополната агенция на ЕС също проучва за държавна помощ и за законосъобразността на договорите, сключени с Росатом и неговите филиали без търг. Проучването е все още на ранен етап и има възможност Унгария да се споразумее с Брюксел преди да се стигне до пълно разследване, отбелязва изданието.

Войната на интереси е част от по-широката борба между ЕС и Русия за европейския енергиен сектор. Миналата година Москва се отказа от газовия проект "Южен поток" на стойност 50 млрд. долара, след като европейските регулаторни органи заявиха, че руският газов гигант "Газпром" ще наруши правилата за конкуренцията, тъй като едновременно ще притежава газопровода и ще доставя газ по него.

Като признак, че Будапеща се подготвя за конфронтация с Брюксел, Обран заяви през миналата седмица, че енергийната политика е суверенен въпрос, отбелязва изданието. Говорител на унгарското правителство заяви, че Еврокомисията се опитва да се меси в националната енергийна политика "тихомълком" и предупреди, че опитите на Брюксел за изграждане на единен вътрешен енергиен пазар застрашават суверенитета на държавите-членки на ЕС.

Според европейски дипломати решението на Орбан да не провежда търг за разширяването на ядрената централа в Пакш подчертава опасенията, че тесните му връзки с Москва може да доведат до притовопоставянето на Унгария на опитите за затягане на санкциите срещу Русия.

През миналата седмица президентът на Русия Владимир Путин беше на официално посещение в Унгария. В Будапеща Путин потвърди, че Москва ще финансира 80 на сто от общите разходи по проекта на централата.

Политици от унгарската зелена партия LMP, които заведоха дело срещу секретните клаузи от договора с Русия, предупреждават, че АЕЦ „Пакш“ ще бъде скъпа грешка. "Бихме искали да видим страната ни свободна от руската енергийна зависимост, докато г-н Орбан изглежда е сериозно пристрастен към нея", коментира Бернадет Сел от партията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:52 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

19
rate up comment 8 rate down comment 0
Стефчо
преди 9 години
Става дума за това, че ЕС е икономически гигант и политическо и военно джудже. И докато е така ще има да си пати много.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 10 rate down comment 1
0pk
преди 9 години
Не става дума за нарушаване на правни норми, а за нежелание руснаците да правят каквото и да било на тер. на ЕС. Не знам още какво ги спира, да си измислят направо закон, който да забранява на руски компании, или компании свързани с руски компании итн. да имат бизнес в ЕС. Така ще им се решат всички проблеми и ще има ПРАВНА НОРМА да се отказва всичко руско. Даже може и жената на Гошето да я върнем обратно в русия, щото нали нищо от там не искаме :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 4 rate down comment 0
Jay Gould
преди 9 години
Не мисля, че регулаторите биха блокирали точно тази сделка, защото няма правна норма да го сторят. В случая Росатом или който там ще ги внася, не нарушава антимонополните закони.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 4 rate down comment 1
Jay Gould
преди 9 години
Не мисля, че регулаторите биха блокирали точно тази сделка, защото няма правна норма да го сторят. В случая Росатом или който там ще ги внася, не нарушава антимонополните закони.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 3 rate down comment 4
x3m
преди 9 години
И аз се чудя, как така тука толкова много хора пишат хиляди думи коментари всеки ден. Вие работа нямате ли си? Или това ви е работата?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 3
x3m
преди 9 години
Питай другарите от БКП-то. Можеш да ги намериш в централите на всички партии. Румънците осъдиха хиляди другари, ние като съ ги пратим да умрът в затвора, тогава и ние ще се оправим.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 10 rate down comment 3
michaelis
преди 9 години
я споделете тука какви са по-възвишените идеи, за да ги предадем и на старата си родина ?? И най-обичам, когато моите селски от село София дават акъли, сподели и ти за *** ценности и кво що тука тряя да слушаме ЕС, МЕС и още куп бастуни, айде кратко и ясно ...... Ако ти искаш държавата България да е слуга за жълти пари и васал на някви си парцали които си "въобразяват" че са нещо повече от нас искам да чуя доводи защо българина трябва да отиде на баба си у пантофите, за да има какво да яде вместо да си стои в селото айде сподели ? .......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 4
Стефчо
преди 9 години
Българина в която и друга държава на отиде приема най-долнопробните идеи в новата си родина, особено пък ако се изсулил от някое село и взема хубави пари там. Неспасяемо е, не си губи времето с такива.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 11 rate down comment 4
michaelis
преди 9 години
а misantrope също така съм фен т.е. не съм само русовил ами съм и китайофил, бразилофил, индофил и южно-африкофил. На тях също никой нищо не може да им каже или нарежда нищо, че се опитват и там всячески да ги разпарчатосат, както се видя в Китай с "разните им цветни демонстрации за демокрации" (Хонг Конг е към Китай) .... и опити за дестабилизация в Бразилия с Petrobras и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 12 rate down comment 7
michaelis
преди 9 години
ем чааай малко са ... :)) как да не сме роби а кви сме ?? Ми да русофил съм щот ЕС нит САшш не може и копче да им кажат и да им нареждат там. Свободни хора са руснаците е тва е свободата :)). А ние след като сме "ги поели" тея ангажименти *** и там кво що :)) съответно тряя и възнаграждението на роба да се заплати dont you think ?!? Не може няккав си *** в Брюксел или Вашингтон да ми кае "праи тука тва и ей ти 2 леа и няма прайш тва и онова с тоя и оня" ?!? А дали дупетатите там с дебелите им заплати са го "дигнали" техния стандарт, мен тва ми е през щеката!! Аз искам щом се праат на директори от там да плащат порядъчно на робите си иначе революция и разпад аз друго не виждам .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още