fallback

Графика на деня: Дефицитите на страните в ЕС

България се нарежда сред отличниците по вписване в правилата за бюджетния дефицит на Съюза

16:36 | 19.02.15 г. 1
Автор - снимка
Редактор

Разумната финансова политика за всеки един човек или семейство е да харчи по-малко, отколкото изкарва. Така се спестяват пари, които могат да бъдат използвани за друга цел – покупка на кола, жилище или просто почивка. Когато става дума за държави, натрупването на пари в края на месеца или година е излишък, а недостигът – дефицит.

Европейският съюз има правило, според което максимално разрешеният бюджетен дефицит за страните членки е 3% от брутния им вътрешен продукт (БВП) за година. Като всяко правило и това много често е нарушавано, поради различни причини.

Европейската комисия (ЕК) обяви миналия месец нова политика за това как ще надзирава бюджетните правила на съюза. В момента те задължават страните да поддържат бюджетните си дефицитите под 3% от брутния вътрешен продукт (БВП).

Страните от ЕС прекараха последните пет години в орязване на бюджетните дефицити, които бяха раздути от икономическата криза, като увеличаваха данъци и намаляваха разходи, което попречи на икономическия ръст и повиши рязко безработицата в голяма част от съюза.

С отслабването на напрежението на финансовите пазари след пика на дълговата криза в еврозоната през 2012 г., комисията промени интерпретацията си на бюджетните правила в опит да минимизира негативния икономически ефект от орязването на разходите. Съобщението от вторник до някаква степен формализира тази позиция, като в същото време предлага някои нови политики.

Страните, които най-често не са постигали целта за бюджетен дефицит са Гърция, Франция, Ирландия, Малта и Полша, които от 1997 г. до 2015 г. включително са имали бюджетен дефицит над 3% 11 години. Дори и в момента някои от тези страни отказват да гласуват по-консервативни бюджети и да орежат разходите, за да се вместят във възможностите си.

Новото крайноляво правителство в Гърция дори си е поставило за цел именно повишаване на дефицита и прекратяване на политиката на икономии. Франция също не планира в близките години да намали дефицита под 3%.

С малко по-добри резултати следват Португалия и Великобритания, които 10 години са планирали разходната част на бюджетите си над възможностите си и са достигнали дефицит над 3% от БВП.

На обратния полюс са фискално отговорните страни, сред които е и България. Страната ни само две години е имала дефицит над 3% и се нарежда в една категория със страни като Финландия с 1 година, и Естония, Люксембург и Швеция с нула години.

Графиката показва в колко години страните от Европейския съюз са имали дефицит над максимално разрешените от Европейския съюз 3%:

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:01 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още