IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

The Economist: Войната на Путин срещу Запада

Дойде времето да разпознаем сериозността на руската заплаха и да ѝ се противопоставим, пише изданието

17:59 | 16.02.15 г. 126
<p>
	Хартиена карикатура на Путин, показана на карнавала в Дюселдорф. На ръцете му пише &quot;Икономика&quot; и &quot;Военна сила&quot;.&nbsp;<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Хартиена карикатура на Путин, показана на карнавала в Дюселдорф. На ръцете му пише "Икономика" и "Военна сила". Снимка: Ройтерс

Той е осмиван за своята коварност и е отлъчен от другите световни водачи. Управлява свободно падаща валута и бързо свиваща се икономика. Международните санкции спират клептократите му приятели от посещения на средиземноморските им вили. Спрямо целите, които си постави при заемането на президентския пост преди 15 години – благосъстояние, законност, интеграция със Запада, оценката на Владимир Путин като успешен лидер може да изглежда силно завишена, пише The Economist.

Но това вече не са целите му, ако въобще някога са били. Гледайки на света от своята перспектива, Путин печели. Въпреки всички машинации на неговите врагове той остава господарят на Кремъл без други претенденти. Той е стиснал за гърлото Украйна – хватка, която примирието от Минск не отхлабва. Укротяването на Украйна чрез обичайната тактика на редуващи се заплахи и подкупи бе първото му предпочитание, но и инвазията има своите странични ползи. Тя показва цената на неподчинението на руснаците.

Той вярва, че правителството на Украйна е марионетка на Запада, а волята на народа, в неговия крайно циничен светоглед, е просто прикритие на западните интриги. Затова конфликтът показва кой е господарят на руската сфера на влияние. И най-доброто, тази тактика пося несъгласие между противниците на Путин – между самите европейци и между тях и САЩ.

Неговата крайна цел е да раздели и да неутрализира техния съюз, да разбие колективния му подход към сигурността и да се противопостави и да отмени постигнатия напредък. От неговите изблици около Близкия изток и нахлуването в Грузия, изглежда че понякога Путин се натъква на случайни противоречия със Запада, воден от параноичния страх от заобикаляне. Гледайки назад, перспективата изглежда, че конфронтацията е била неизбежна. Във всеки случай съревнованието, за което той настоява, повече не може да бъде отхвърляно. Надмощието ще изисква много повече решителност, отколкото са събрали до момента западните лидери.

Какво иска Кремъл?

Миналата година Путин отхапа Крим от Украйна, преначертавайки картата на Европа със сила. Войната, която той халюцинираше се превърна в действителност в източна Украйна и уби хиляди. Дори и примирието от 15 февруари да удържи (малко вероятно, съдейки по миналото), той изглежда сигурен, че ще получи искането там: окаяна малка полу-държава в Донбас, която той ще може да използва, за да спъва и насочва развитието на Украйна. Въпреки това тези намеси са едва последният му опит да насили бивши съветски републики да му се подчинят,, независимо дали ще става дума за енергиен рекет, търговски ембаргота или война. За Путин единственият добър съсед е слабият. Васалите са по-добри от съюзниците. Само умишлено слепите биха си помислили, че реваншизмът му е наситен. Рано или късно той може да се насочи към Балтийските страни – членове както на Европейския съюз, така и на НАТО. В тях има руски малцинства от вида, който той се е заел да „защитава“.

Европейският съюз и НАТО са крайните цели на Путин. За него западните институции и ценности са по-опасни от армиите. Той иска да спре тяхното разпространяване, да ги разяде отвътре и поне в случая на уязвимата периферия на Запада, да наложи своя собствен модел на управление. При този модел националните държави са решаващия фактор в съюзите, страните са доминирани от елити, а тези елити могат да бъдат купени. Тук той също така е постигнал известни успехи. От Франция до Гърция и от България до Унгария той култивира партии крайнолеви и крайнодесни партии. Практически всеки, който може да лобира за руските интереси в ЕС или дори да помогне за разпадането на съюза. Най-голямата цел е общата система за сигурност на НАТО. Дискредитирай общата сигурност - например, чрез организиране на проруско въстание в Естония или Латвия, при което другите страни от НАТО откажат да помогнат, и НАТО се разпада.

Хватката на Путин върху собствената му страна означава, че той има времето и свободата за кампанията си. Както той демонстрира, той няма угризения да пожертва благосъстоянието на руснаците, за да задоволи алчността на своите приятели или да постигне геополитически цели. Той преследва онези, които дръзват да протестират. А ехото, което неговата пропаганда създава, води до процъфтяването на подкрепяния от него национализъм като решение на местните проблеми.

Първата задача за Запада е да осъзнае проблема. Американският президент Барак Обама безгрижно описва Русия като странна регионална сила, склонна към постимпериалистични спазми, но в крайна сметка западаща. Историците ще бъдат удивени, когато въпреки пламтящата Украйна Западът още обсъжда дали да не изхвърли Русия от Г8. Перифразирайки Троцки, можем да изтъкнем, че западните водачи може и да не се интересуват от Путин, но Путин се интересува от тях.

Следващата стъпка е да се изработи отговор, поне толкова силен, колкото яростната атака. Част от проблема е, че Путин играе по други правила. Наистина, за него няма ненарушими правила, нито универсални ценности, нито дори неопровержими факти (като например кой свали малайзийския полет MH17, при което бяха убити над 300 души). Има само интереси. Неговата Русия премина от тормоз над дипломати и убийства на критици към инвазии. Това е един от активите ѝ – готовност да посяга към методи, които Западът не може да използва, без да се обърне срещу себе си.

Сегашното решение на тази дилема е, ако сегашното примирие се провали, дали да се въоръжи Украйна. Поддръжниците смятат, че защитните оръжия могат да нанесат такава вреда върху желанието за водене на война от страна на Путин. Но ако някой се съмнява за издръжливостта му към даването на огромни жертви, нека просто си припомни войната му в Чечения. Ако оръжията наистина ще го спрат, Западът трябва да е обединен и готов да отговори на неизбежната ескалация с още по-силни оръжия (заедно със, може би, хора, които да действат с тях). Въпреки това алиансът се колебае. Путин описва войната като западна провокация и въоръжаването на Украйна би превърнало това от фантазия в нещо като факт, а това е целта му. Ако нова руска агресия засили НАТО и го сплоти , въоръжаването на Украйна може да стане по-опасна заплаха. До тогава то би имало обратен ефект.

По-добра стратегия е да се избегнат неговите методи и да се разчита на активи, които той, от своя страна, няма: начин на живот, към който хората се стремят. Ако това изглежда смешно до неговите танкове, спомнете си, че кризата започна с желанието на украинците да се насочат към Европейския съюз и желанието на Путин да ги спре. Вместо оръжия Западът трябва спешно да даде на Украйна колкото помощ е нужна, за да успее тя да построи страната си и да изпълни тази мечта (и колкото са нужни съвети, за да е сигурно, че парите няма да бъдат откраднати или зле инвестирани). Сделката с Международния валутен фонд от 12 февруари трябва да е само началото. Путин иска Украйна да е урок за опасностите от ориентирането към Запада. Вместо това тя трябва да е пример за ползите.

Също толкова спешно бившите съветски републики, които се включиха в западните структури трябва да бъдат укрепени и подсигурени. Пращането на оръжия в Донбас може и да е съмнително, но пращането на войници от НАТО в балтийските страни е задължително. Западните лидери трябва да пратят ясно послание до него и до своите хора, че те ще защитават съюзниците си и съюза, дори и ако битката е прикрита и неясна.

И не само съюзниците трябва да се възползват от положителните страни на Запада. Това трябва да направят и мнозина руснаци, включително и безсрамните путинисти, които отричат упадъка на Запада, но се възползват от неговите училища и фондови пазари. Отдавна е време всеки един руски депутат и висш държавен служител да бъде включен в списъка със санкционираните. Вместо да бъдат отслабвани след споразумението от Минск, санкциите трябва да бъдат затягани. В крайна сметка те ще се окажат по-силен лост от оръжията.

В същото време Западът трябва да използва всички възможни средства, за да помогне на обикновените руснаци, включително и на руските поддръжници в балтийските страни и Украйна да научат кървавата истина за Путин. Те трябва да разберат, че Русия – велика страна, тръгнала по лош път, ще бъде приета, когато нейните лидери се отнасят към света и към собствения си народ с уважение, а не с презрение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:19 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

49
rate up comment 30 rate down comment 9
vzhekoff
преди 9 години
Към редакцията на "***" - защо публикувате тук подобни пасквили ? Надявам се да останете сериозна медия !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
48
rate up comment 26 rate down comment 10
Християнин
преди 9 години
Откровена пропаганда. Много евтино. Лъжата винаги е евтина, независимо от колко високо тръгва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 22 rate down comment 9
Илко
преди 9 години
Прав си! А и в руските медии някак си не са изггодни , щот там не лъжат. Истината прави хората свободни. Ние русофилите сме свободни хора, щото знаем руски и четем руски медии. ( не съм учил руски език в училище, за жалост само немски и английски, които не ми трябват)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 25 rate down comment 9
Сините камъни
преди 9 години
Съвременнта демокрация отнема най-взжното право на човека, труда!От колко кръв се нуждае едно човешко тяло, за да съществува?Примерно, 6 литра.Какво става, когато кръвта по някаква причина изтича?Човек умира, ако не му се прелее кръв и то от същата кръвна група.А какво става с финансите у нас?За да съществуваме като жив и работещ организъм, на нас ни трябват средства за обмяна, в случая пари.А къде отиват парите?Парите, с които плащаме тока, водата?В чужди ръце! Френска вода, чехски ток!Отделно за заемите.Плащаме лихвите по заемите и те също изтичат навън.Как обекръвена България може да диша?Само се точи кръв, кръводаряването на България за Запада и САЩ са ежедневни!А "финансовите" сестри, дето слагат иглите си въобразяват, че са недосегаеми.И вашата кръв ще източат, ако не сте се самоотровили дотогава!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 16 rate down comment 2
nocalled
преди 9 години
....Защо няма извадки из пресата в Русия или и тук има "свобода" на словото. руския одавна спряха да го учат, не е модерно някак. сега инглиш и немски се учи...и нема кой да превежда статии от руски медии
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 34 rate down comment 11
Илко
преди 9 години
Само заглавието прочетох! Няма смисъл да се хабя! Докато местех скрола на долу , видях само ОТАН и тва е достатъчно. Та Либия, Ирак, Афганистан и те ли нападаха Запада. Тия се някой ги напада! *** тоя път ще е за последно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 39 rate down comment 9
SSIW
преди 9 години
Част от проблема е, че Путин играе по други правила. Наистина, за него няма ненарушими правила, нито универсални ценности, нито дори неопровержими факти (като например кой свали малайския полет MH17, при което бяха убити над 300 души). Има само интереси............Ау ужас, Путин играе по други правила и не се ръководи от универсални ценности! Само за протокола да уточним, кои правила и ценности се визират , тези правила и норми, с които други гео-политически колоси, през ден си изтриват краката или за някакви други иде реч?Правила като несъобразяване с решения на съвета за сигурност към ООН на регулярна база или ценности като демокрация за всички ... чрез бомбардировки ?... съгласете се, че малко объркващо му действа на човек , някой да проповядва едно и пред очите на всички, постоянно да върши именно обратното.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 20 rate down comment 7
michaelis
преди 9 години
брачед аз имам диплома 3.48 основно толкова и средно :)) Сега имам завършен Technical University of Vienna и работя по специалността си. Не е важно кви оценки имаш, важно е да се научиш в хората хляб да ядеш и да не те мързи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 22 rate down comment 12
dr.5rov
преди 9 години
Даа, трудно му е на "англосаксонския" свят. Мюсулманите не искат да прегърнат техните ценности вече токова години. Сега и Путин също, заедно със 70% от руснаците. Китайците добре да се приспособяват във всяка страна, но не се отказват от националната си култура и традиции. Индийците, макар и свързани със старото кралство, все повече си търсят собствен път. Какво ли става из Латинска Америка? Те може би си имат други проблемиДа, трудни времена настанаха за тези, които се възприемат за новите и вечни господари на света. Та се налага да пускат и такива Гьобелсови статии.Само не знам защо Инвестор ги пуска...Всъщност май знам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 8 rate down comment 13
michaelis
преди 9 години
Облъчени сте бая ало много *** е българският народ не е бедността знанието е. Гошо бълва статии на килограм тука бачка за 1000лв. и като отиде на лекар и пак плаща и се чуди що е така?!? Ееми що тряя да се плаща за университет, що за лекарства, що гаджето му като завърши и тряя да бачка на морето в някоя дискотека а не по специалността, ееееми за тва ревете тука ве. Аз съм при комунистите работиш взимат ти половината пари, и тва е
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още