Списъкът на европейските банки, които са засегнати от изненадващия край на минималния обменен курс на швейцарския франк, става все по-дълъг. Междувременно и швейцарската Credit Suisse, както и датската Saxo Bank предупредиха, че финансовите им резултати може да пострадат заради решението.
Credit Suisse, втората по големина швейцарска банка, сигнализира, че колебанията на валутните курсове може да натежат върху печалбата ѝ в зависимост от ответните мерки на мениджмънта. Досега волатилността не е имала съществено отражение върху капиталовите квоти, заяви базираната в Цюрих банка, цитирана от Bloomberg.
Според Андреас Вендити, анализатор във Vontobel Securities в Цюрих, „резултатите на швейцарските банки ще бъдат значително по-ниски от досега очакваното". Въздействието ще зависи от това колко бързо фирмите ще успеят да реагират и колко задълбочени ще са мерките им, добави той. „Нищо още не е отминало", предупреждава той.
Базираната в Копенхаген Saxo Bank заяви, че вероятно ще регистрира загуба, тъй като някои клиенти не са имали достатъчно обезпечения, за да покрият загубите си от търговията с франкове. Макар че загубите ще бъдат възстановени, Saxo Bank ще е в състояние да посрещне своите капиталови изисквания, се казва в изявлението.
В часовете, след като Швейцарската национална банка изненадващо съобщи, че ще се откаже от поддържания от три години насам минимален курс, франкът се изстреля с до 41% спрямо еврото и спрямо други валути. В много швейцарски банки разходите са във франкове и и са по-високи от приходите в чуждестранна валута.
Julius Baer, третата по големина швейцарска банка, обясни, че мениджърите ѝ ще предприемат разумни мерки, за да запазят рентабилността въпреки силния франк. Банката, не е понесла загуби в двата търговски дни след обявяването на решението на централната банка.
Най-голямата швейцарска банка UBS Group засега не е предоставяла коментар за въздействието на колебанията на валутните курсове. Citigroup, Deutsche Bank и Barclays според информирани източници за загубили общо 400 млн. долара заради решението на швейцарската централна банка. Във Великобритания Комисията за финансов надзор е писала на около 90 брокери и е поискала информация за възможните последици от валутните колебания. IG Group съобщи във вторник, че очаква заради внезапното повишаване на франка загуба от не повече от 30 милиона лири, след като са били засегнати няколкостотин клиента. Британският валутен брокер Alpari обаче може да бъде закрит, след като не успя да намери купувач, който да поеме загубите.