След като в продължение на почти пет години България бе поставена в своеобразен „черен списък“ за германските инвестиции, сега Германия отново ще насърчава вложенията на свои фирми в страната ни.
Германия отново ще може да разглежда в бъдеще заявления за поемане на инвестиционни гаранции за България, съобщиха от пресцентъра на Министерството на икономиката.
„По този начин създаваме предпоставки за още по-задълбочено икономическо сътрудничество между нашите страни“, се казва и в съобщение на германското Министерство на икономиката и енергетиката.
Решението за възстановяването на инвестиционните гаранции е предхождано от съгласието на двете правителства за приключване на регресните преговори по инвестицията „Кльостерс-Цемеко“.
Предисторията
Вложението на германската компания беше обезпечено с федерална инвестиционна гаранция. През 2005 г. бе създадено смесеното дружество „Цемеко" с учредители „Кльостерс", която държи 75%, българското дружество „Кремиковци" с 20% и „Интертръст" на Валентин Захариев с дял от 5%. Идеята е да се построи циментов завод, който да използва отпадъците на металургичния комбинат.
След като българското Министерство на околната среда не издава оценка за въздействието, проектът за завода е блокиран. След невъзможността за реализиране на проекта в строителния сектор през 2009 г. федералното министерство на икономиката е изплатило обезщетения по инвестиционната гаранция за компенсирането на участието на германската компания в размер на 4,1 млн. евро.
След като през декември 2014 г. се постигна междуправителствено споразумение, бе решено оспорваната сума да се поеме поравно от двете страни. В края на декември депутатите ратифицираха Споразумението между българското икономическо министерство и Федералното министерство на икономиката на Германия за решаването на щетата и сумата бе платена.