Две трети от работещите европейци на възраст между 25 и 64 години знаят поне един чужд език, показват данни на Евростат.
Най-висок е този процент в Люксембург. Цели 99% от гражданите на малката държава знаят поне един чужд език. Литва и Латвия заемат второто и третото място, съответно с 97% и 95%.
Веднага след тях са Дания, Словения и Швеция, в които над 90% от населението залягат над умението за комуникация на чужди езици.
На обратния полюс е Унгария с 37% познание на чужди езици.
За съжаление, на предпоследното място тук е България. В страната ни едва 39% от работещите владеят поне един чужд език.
Средното ниво за целия съюз е 66%. Важно е да се отбележи, че за някои държави като Великобритания Евростат няма данни и те не са включени в тази графика.
Прави впечатление общата тенденция малките държави да имат повече лингвисти сред населението си, тъй като иначе гражданите им ще бъдат обречени на по-малко възможности. Знанието на един или повече чужди езика улеснява значително мобилността на гражданите сред общия пазар на труда в съюза и води до повишаване на жизнения стандарт, както и на възможността за досег с различни култури.
На какво се дължат тези различия според вас – на културни, исторически, политически различия или нещо друго? Може да оставите мнението си в коментарите под статията: