Едно решение на новото гръцко правителство (след предстоящите избори – бел. ред.) да излезе от еврозоната ще предизвика разрушително сътресение на финансовите пазари, дори по-лошо от фалита на Lehman Brothers през 2008 г., смята известният международен икономист Бари Айкенгрийн, цитиран от MarketWatch.
Излизането на Гърция от еврозоната вероятно ще предизвика банкова паника и крах на фондовия пазар в страната и ще завърши с налагането на строг капиталов контрол, заяви икономическият историк от Калифорнийския университет в Бъркли.
Ефектът от излизането ще се пренесе и в други страни, тъй като инвеститорите спекулират коя страна може да се окаже следващата, посочва Айкенгрийн. "В краткосрочен план, това би било Lehman Brothers на квадрат", предупреждава икономистът в дискусия, посветена на еврото в Американската икономическа асоциация.
Той прогнозира, че европейските политици ще трябва отново да направят тежки компромиси, за да запазят Гърция във валутния съюз. "Макар запазването на еврозоната да е скъпо и болезнено за политиците, разпадането й ще бъде още по-скъпо и по-трудно", изтъква той.
Участниците в дискусията (четирима водещи американски икономисти заедно с Айкенгрийн) като цяло са песимисти относно перспективите пред единната европейска валута.
Джефри Франкел, професор по икономика в Харвардския университет, каза, че глобалните инвеститори са се насочили обратно към европейските пазари през последните години, тъй като кризата е отслабнала. Сега обаче вероятно ще има повторение на периодите на пазарна нестабилност в региона и спредовете в доходността между европейските облигации може да се разширят рязко.
Кенет Рогоф, бивш главен икономист на Международния валутен фонд и професор от Харвард, смята че "еврото е историческа катастрофа, но това не означава, че лесно ще се разпадне".
Мартин Фелдстеин, отколешен критик на еврото, заяви, че всички опити да се върне стабилният растеж в Европа са се провалили. "Мисля, че може да няма начин да се спре европейската криза."
Опциите, които се обсъждат за спиране на кризата, включително стартирането на пълномащабни количествени улеснения от страна на Европейската централна банка, "няма да са по-успешни".
Най-добрият начин да се гарантира оцеляването на еврото би било всяка членка на еврозоната да приеме свои собствени данъчни политики за стимулиране на търсенето, включително намаляване на ДДС през следващите пет години, за да се увеличи потреблението, каза Фелдстеин.
Още относно спекулациите, че Гърция може да напусне еврозоната, вижте във видеото на Bloomberg