fallback

Германия губи по 1800 евро на година от всеки имигрант?

Досегашната миграционна политика е голямо бреме за държавните и социалноосигурителните фондове, пише президентът на института Ifo

16:00 | 30.12.14 г. 15
Автор - снимка
Създател

Германският икономист и президент на икономическия институт Ifo Ханс-Вернер Зин отправи тежки упреци към политическия елит на страната по отношение на имигрантската политика. По думите му социалната държава действа като магнит за неквалифицирани имигранти, а неквалифицираните имигранти натоварват социално-осигурителните фондове на страната.

„Така, както в момента протича миграцията, не е правилна", пише Ханс-Вернер Зин, президент на института Ifo, в коментар на Frankfurter Allgemeine Zeitung. Германия е втората по големина цел за имигрантите след САЩ, но по отношение на квалификацията на имигрантите е на едно от последните места в статистиките. 

Това би означавало, че досегашната миграция се превръща в голямо бреме за държавните и социалноосигурителните фондове. В нетно отношение тя причинява на германската държава повече социални разходи, отколкото приходи може да получи Берлин от данъци и осигурителни вноски. Според ново изчисление на института Ifo "фискалният нетен баланс възлиза на минус 1800 евро на имигрант на година". Това означава, че всеки средностатистически имигрант струва по 1800 евро на година на германския бюджет, става ясно от проучване на Bertelsmann.

„Като се има предвид това съотношение, трябва най-накрая да се проведе идеологически освободен и политически коректен дебат за миграционната политика", пише Зин във FAZ. Той също така нападна и част от медиите, които са разчели погрешно проучването на Bertelsmann и са писали за „милиардните печалби на Германия от имиграцията". Проучването на Bertelsmann в крайна сметка стигна до отрицателен резултат с "имплицитен дефицит" в размер на 79 100 евро за имигрант за цялото време на престоя му, подчертава Зин.

Същевременно той призовава нуждаещите се мигранти от ЕС да получават социални плащания само от тяхната родна страна, а не на страната домакин. В допълнение Германия трябвало да приложи по-голям контрол и филтриране на миграцията извън ЕС. „Трябва да се въведе и точкова система, която да избира и класира имигрантите според професионалните им квалификации, възраст, здравословно състояние, езикови умения и състояние".

Зин предупреждава германците за драматично влошаване на икономиката, предизвикано от намаляването на раждаемостта. „Ако искаме да стабилизираме съотношението между млади и възрастни хора на днешното ниво и в същото време да се стабилизират равнищата на пенсиите и размера на вноските за пенсионно осигуряване, ще са необходими общо 32 милиона млади имигранти, повечето от тях вероятно извън Европа", пише Зин. Според него обаче е трудно да си представим, че германското общество разполага с необходимата сила на асимилация и толерантност към толкова масова имиграция.

И в момента готовността на населението да абсорбира големия брой бежанци е ограничен, както показват например Pegida и други протестни движения, предупреждава икономистът от Ifo. Затова Зин призовава германските лидери да проведат активна политика сред населението, така че да се стимулира раждаемостта. По думите му Германия има нужда от „фундаментална и радикална промяна на изопачаващите стимули в данъчното и пенсионното законодателство в подкрепа на семействата с деца".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:18 | 13.09.22 г.
fallback