Образът на ЕС помръква за все повече българи, но от друга страна расте подкрепата за валутния съюз и въвеждането на еврото. Това показва последното проучване на Евробарометър, посветено на настроенията на европейците относно ЕС, националните власти и икономическата обстановка.
Според данните „за“ въвеждането на единната европейска валута у нас са 45% от анкетираните българи, което е с 4 процентни пункта повече спрямо проучванията през лятото. Без промяна са хората, които са против въвеждането на еврото – 42% от анкетираните.
В същото време обаче с 3 пункта намалява броят на хората, за които ЕС е с положителен имидж. Дори и при това положение обаче за над половината (51%) от анкетираните у нас ЕС се свърза с позитивни нагласи и по този показател сме на едно от челните позиции в общността. Лидер е Полша, където 61% от анкетираните приемат позитивно ЕС. Изцяло негативен е образът на ЕС за 18% от българите, като има ръст на показателя с 5 пункта.
Данните на Евробарометър показват, че като цяло в страните членки негативната нагласа към ЕС намалява с 3 пункта до 22%, докато позитивно възприятие имат 39%, което представлява увеличение от 4 пункта спрямо лятото.
Доверието в ЕС също расте значително – до 37%, или с 6 пункта нагоре спрямо аналогичното проучване, проведено през пролетта на 2014 година. Това е най-значителният ръст от пролетта на 2007 година насам. Доверието в националните правителства също се покачва, но само с 2 пункта до 29 на сто.
Над половината европейци (56%) са оптимисти за бъдещето на общността, но този показател остава без промяна спрямо проучването през тази пролет. Най-голям ръст се наблюдава в Ирландия, където 78% от анкетираните са оптимисти, а броят им расте със 7 процентни пункта.
В България 61% от анкетираните са оптимисти за бъдещето на ЕС. 29% обаче са тотални песимисти по този въпрос. Най-негативни са очакванията в Гърция, където 60% от анкетираните не вярват в бъдещето на ЕС, а само 38% са оптимистично настроените.
Най-големите страхове на европейците (на национално ниво) са свързани с пазара на труда (45%, но има спад от 3 пункта спрямо пролетта на 2014 година), икономическата ситуация (24%, отново със спад от 5 пункта) и имиграцията (18% от анкетираните, или ръст от 3 пункта). Анкетата показва още и притеснения, свързани с растящите цени, здравето и държавния дълг на страните.
Данните за България показват, че 49% от анкетираните се опасяват от безработица, 44% - от икономическата ситуация и едва 10% - от натиск на имиграцията. За здравето и социалната сигурност се страхуват 24% от българите, а притеснения за инфлацията изказват 19% от анкетираните.
На ниво ЕС най-големите опасения на европейците са свързани с икономическата ситуация, безработицата и публичните финанси в отделните държави-членки.