Малко след 12 часа московско време (11 часа в България) руският президент Владимир Путин започна своето дългоочаквано годишно обръщение към нацията. В него той критикува революцията в Украйна, която междувременно беше въвлечена в гражданска война между правителството в Киев и проруските сепаратисти. Путин обвини Запада, че е отговорен за това и често спомена думата "терористи". Москва е била отворена за преговори с всички страни, но никой не е бил заинтересован от това, казва той.
„Гражданите на Крим показаха своята воля", заяви Путин. Окачествяваното от Запада и съгласно международното право като незаконно анексиране на полуострова лидерът на Кремъл нарече "историческо обединение". Регионът има „специално значение за Русия", там се крие произходът на руския народ, смята Путин. „Каквото за евреите е Храмовия хълм в Ерусалим, същото за Русия е Крим – свято място".
Въобще Западът, воден от САЩ, „създаде нова желязна завеса“. „Правителствата на няколко държави се опитват да построят около Русия желязна завеса. Тази година руснаците преминаха през изпитания, през които може да премине само зряла и сплотена нация, суверенна и силна държава. Русия доказа, че е способна да защитава своите съотечественици“, заяви Путин. И добави, че ще засили отбраната на страната си. Руската армия била „вежлива, но силна“ и разполага с достатъчно възможности да докаже това. „Безполезно е да се говори с Русия от позицията на силата“, добави той.
Това включва също така и укрепване на икономиката, включително чрез иновативни продукти, финансови реформи, експлоатацията на "огромния вътрешен пазар" и заместването на вноса с повече вътрешно производство. В допълнение Путин залага и на разширяване на сътрудничеството със страните от Югоизточна Азия и Южна Америка. Икономическите санкции на Запада „вредят, но вредят на всички страни, дори и на тези, които ги започнаха“.
От Централната банка и от правителството Путин поиска да се въведат строги мерки, за да се избегнат спекулациите на валутните пазари. Според него средствата от националния социален фонд трябва да се използват за помощ на руските банки.
"Към 2018 г. (въпреки външни ограничения) годишният темп на инвестициите трябва да достигне 25 на сто от БВП. Какво означава това? Това означава, че колкото сме спестили, толкова и трябва да инвестираме. Нашите компании трябва да работят за националната икономика, да се развиват, а не да насърчават износа на капитал.Това изисква значително подобряване на стабилността на банковата система (впрочем, централната банка го прави напоследък доста агресивно), както и намаляване на зависимостта на националния финансов пазар от външни рискове", заяви руският президент.
„Отношенията между бизнеса и държавата трябва да се основават на партньорски и равноправен диалог", каза Путин и добави, че Русия трябва да се откаже от тоталния контрол над действията на бизнеса.
Освен това проверките на контролните органи трябвало да станат публични. „Крайно време е да се откажем от принципа на тоталния, безкраен контрол. Необходимо е да се следи ситуацията, където наистина има рискове или признаци на смущения. В края на краищата, вие знаете, дори и когато вече бяхме въвели някакви ограничения, контролните органи са толкова много, че ако всеки от тях дойде поне веднъж, може да бъде закрита всяка фирма. През 2015 г. правителството трябва да вземе всички необходими решения за прехода към такава система, която да ограничени проверките“.
Малко преди обръщението на Путин президентът на САЩ Барак Обама нарече политиката му „националистическа и ретроспективна". Ескалацията на кризата в Украйна не е изненадала Путин, заяви Обама в сряда пред бизнес лидери във Вашингтон.
Оттогава той импровизирал с политика, която плаши руските съседи и вреди на икономиката, счита Обама. Путин би могъл да се отклони от своя курс, само ако икономическият спад го принуди да направи това, добави американският президент.
Още видео материали може да видите в сайта на Bulgaria On Air