„Когато започна конфликтът в Украйна, стана ясно, че построяването на този или друг нов газопровод към Европа е немислимо“, заявява Фьодор Лукянов, директор на Съвета за външна политика и отбрана в Москва. „Европа от няколко години гледа на Русия не като на източник на енергийна сигурност, а като на рискова страна“, посочва той, цитиран от Bloomberg.
Изоставянето на проекта за газопровода „Южен поток“ от страна на Русия означава, че тръбопроводите, минаващи през Украйна, ще продължат да са в основата на транзита на газ за Европа. Страната ще продължи да бъде основният транзитьор на руски природен газ към Европа, коментира агенцията.
Преносът на природен газ по дъното на Черно море щеше да осигури на руската компания „Газпром“ директен път до европейските потребители и задоволяване на нуждите им от синьо гориво. Срещу този план обаче възрази ЕС, защото така се намалява важността на Украйна за транзита на природен газ.
Това е загуба, която руснаците се опитват да маскират като победа, обяснява Игор Бунин, директор на Центъра за политически технологии, който се намира в Москва. „Проектът „Южен поток“ умираше, независимо от многото опити на Русия, независимо че страната изхарчи много средства, за да поддържа проекта жив. Санкциите и общите настроения в самата Европа го направиха невъзможен“, смята анализаторът.
Решението на Владимир Путин за прекратяването на проекта идва в момент, в който руският президент се опитва да предотврати изпадането на страната в рецесия. Федерацията се бори и със спадащите цени на петрола по световните пазари и наложените санкции на страната след анексирането на Крим.
Вместо за „Южен поток“ Русия сега ще концентрира доставките на газ към Турция чрез нов газопровод по дъното на Черно море, припомня агенцията.
За последните три години „Газпром“ е похарчила около 9,4 млрд. долара за „Южен поток“, като в тази сума е включено и изграждането на нова газова инфраструктура на територията на Русия, която се очакваше да осигурява природен газ за тръбата. Възможно е част от съоръженията да се използват сега при строителството на новата тръба до Турция.
В момента „Газпром“ най-вероятно ще отпише част от инвестициите си, както и ще намали планираните дивиденти за тази и следващата година, допълва Алексей Кокин, анализатор за нефтените и газови пазари към UralSib Financial Corp. Приключването на проекта може да спаси „Газпром“ от ненужни харчове в бъдеще, защото в момента има достатъчен капацитет за доставки на природен газ за Европа, обяснява енергийният експерт Михаил Корчемкин, който е основател на института East European Gas Analysis. Няма да има нов газопровод за Европа. Това може би е най-лошата новина за газовата компания в края на тази година, добави експертът.