Германските депутати одобриха днес проектобюджета на страната за 2015 година, който предвижда балансиран бюджет за първи път от 46 години насам, предаде Ройтерс.
Проектът бе приет с голямо мнозинство, което е отражение на доминиращите позиции на депутатите от "голямата коалиция" - консерваторите на канцлера Ангела Меркел и социалдемократите – в Бундестага, долната камара на германския парламент.
Предвижда се Берлин да не взема нови дългове през 2015 г. и това ще бъде за първи път от 1969 година.
„Това зануляване, което бе едно от обещанията в предизборната кампания на Меркел през 2013 година, ще трябва да стане норма“, каза финансовият министър Волфганг Шойбле. "Това е ангажимент, който ние поемаме, и затова ще ни е по-трудно", посочи Шойбле в интервю за държавното радио Deutschlandfunk.
Опозицията обаче критикува проекта като „фикс идея“ на финансовия министър и като догма, която няма икономически смисъл и ограничава Германия в растежа и инвестициите ѝ.
Според правителството обаче това е необходимост, за да се подготви бъдещето. С нулев дефицит "ние поемаме отговорността си към бъдещите поколения и даваме принос за траен растеж", заяви още Шойбле. Стриктното спазване на бюджетните правила е твърде популярно сред германските избиратели, отбелязва DPA.
Германия все още има дълг, който е над тавана от 60 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП), определен от европейските правила. В края на 2013 година дългът ѝ бе 2,15 трлн. евро, които представляват 78 на сто от БВП. По плановете на Шойбле това съотношение трябва да падне до под 60 на сто до 2024 година.