Световната икономика отново показва тревожни признаци на задаваща се финансова криза, заяви британският министър-председател Дейвид Камерън, цитиран от CNBC.
„Шест години след финансовият срив, който постави света на колене, червените лампички отново мигат на таблото на световната икономика“, пише премиерът в местния вестник Guardian, предупреждавайки от опасно високи нива на нестабилност и несигурност.
Камерън добавя, че преговорите в областта на глобалната търговия буксуват, еврозоната е на ръба на нова рецесия, а развиващите се пазари забавят растежа си. Към тези фактори допълнителна несигурност прибавят и разпространението на ебола, конфликтът в Близкия Изток, както и нелегитимните руски действия в Украйна, посочва премиерът.
Великобритания е сериозно заджълняла спрямо основните си партньори, но получава похвалите на организации като Международния валутен фонд за това, че е най-бързо растящата икономика сред страните от Г-7 след кризата от 2008 г. насам. Воденото от мнозинството на дясноцентрискта Консервативна партия правителство наложи мерки за икономии и фискални ограничения, откакто дойде на власт през 2010 г., но не успя да се вмести в рамките на заложения бюджетен дефицит през периода.
В статията си британският министър-председател пише още, че в последните години британската икономика е била изправена пред трудни решения. Той обаче подчертава, че е жизненоважно Великобритания да продължи да се придържа към дългосрочния си икономически план.
„След шест месеца Великобритания ще трябва да направи избор – дългосрочният план, при който страната просперираше или лесните решения, които със сигурност ще доведат до нейния провал“, пише Камерън по отношение на предстоящите през май 2015 г. парламентарни избори.