IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Свободното падане на рублата

Проблемът е не само в това, че рублата се обезценява, а и в причината за срива на валутата

08:12 | 31.10.14 г. 56
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	&nbsp;Инфлацията в Русия достигна тригодишен връх. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

 Инфлацията в Русия достигна тригодишен връх. Снимка: Ройтерс

Курсът на рублата познава една посока – надолу. В сряда обезценяването ѝ продължи, като руската валута падна до ново историческо дъно спрямо долара и еврото. За един долар се плащат 43,66 рубли, с което руската валута загуби една четвърт от стойността си от началото на годината насам. Еврото струва 55,49 рубли. 

Тази тенденция е сериозен проблем за Русия. Защото тя подхранва инфлацията, тъй като вносните стоки поскъпват. Увеличението на цените в Русия и без това вече е високо - през октомври достига осем процента на годишна база. Това е най-високото ниво за последните три години и два пъти над предвиденото от Централната банка равнище, пише в свой коментар N-TV.

Тази тенденция се засилва от забраната за внос, наложена от Кремъл за хранителни стоки от Европейския съюз и Съединените американски щати. Тази стъпка увеличава инфлационния натиск. Млечните продукти през септември струват с около 16% повече, отколкото преди една година според руската статистическа агенция. Цените на месото са по-високи с около 17 на сто. Тази тенденция може да се ускори в началото на следващата година, защото тогава се очаква в складовете да се изчерпят последните количества от вноса на доставчиците, осъществен преди забраната, а освен това при студената руска зима търсенето на месо се покачва.

Централната банка се бори с две оръжия срещу инфлацията. От една страна - тя се намесва на пазара на чуждестранна валута. Тя продава долари и евро, за да подкрепи рублата. Валутните резерви на Русия са високи, но се свиват бързо. В момента според централната банка те възлизат на около 445 млрд. долара и по този начин вече са на най-ниското ниво от лятото на 2010 г. През тази година те вече са се свили с повече от 70 млрд. долара.

От друга страна, централната банка повишава основния лихвен процент. От март тя го вдигна вече с 2,5 процентни пункта до 8%. В петък основният лихвен процент вероятно ще се увеличи с още 0,5 процентни пункта. По този начин банката ограничава инфлацията, но мерките имат и друго действие - за руската икономика високите лихвени проценти са като отрова, защото тя вече е на ръба на рецесията.

Проблемът е не само в това, че рублата пада. Проблемът на Русия е и в причината за срива на рублата.

От една страна има изтичане на капитали. През първите девет месеца страната са напуснали 85,20 милиарда долара. Това е най-високата сума от 2008 г. насам, когато световната финансова криза  достигна пика си.

От друга страна слабостта на рублата е израз на недостига на долари. Това отчасти се дължи на ниската цена на петрола, който се търгува в американската валута. А ниската цена на петрола е фатална за руския държавен бюджет, тъй като суровината е основен източник на приходи за страната. Всеки долар по-малко на барел петрол значи до три милиарда долара по-малко приходи за година. Цената на барел петрол заради забавянето на световната икономика вече струва 86 долара, а руското правителство е разчело своя бюджет при цена от около 100 долара за барел.

До каква степен съдбата на руската икономика е свързана с цената на петрола, показва последната финансова криза. Когато през 2008 г. цената се срина под 38 долара, брутният вътрешен продукт се сви със 7,8%. Валутните резерви се свиха за кратко време с 200 млрд долара, тъй като централната банка подкрепи рублата. Въпреки това тя загуби почти една трета от стойността си.

Друга причина за липсата на чуждестранна валута е фактът, че най-големите руски банки са изключени от американския и европейския капиталов пазар заради санкциите. Колко трудно междувременно е станало финансирането за руските компании, показва следното сравнение: от началото на годината досега те са привлекли около 8,7 милиарда долара на международните пазари на облигации. Преди една година тази сума е над 35 млрд. долара.

Руските банки и компании отчаяно се нуждаят от долари и евро, за да изплащат външните си дългове. Само санкционираната държавна петролна компания „Роснефт“ трябва да плати или рефинансира 13 млрд. долара през тази година и 18 млрд. долара през следващата, показват данни на  Bank of America Merrill Lynch. Като цяло руските компании трябва да погасят през следващите шест месеца около 52 млрд. долара. Според анализатори компаниите ще могат да погасяват заемите чак до следващата година. Но ако западните финансови санкции продължат за по-дълъг период, скоро руските компании ще изпаднат в сериозна беда.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:23 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

24
rate up comment 16 rate down comment 5
SSIW
преди 10 години
Като на длан виждам бъдещето ни ... Пренасяме се съвсем малко напред във времето : годината е 2024 а, населението на България е останало 2 милиона (но в Сф се отчита лек прираст ;) ), безработицата в страната е намерила равновесната си точка около 50% (просто от Брюксел толкова пари отпускат за заплати на местната феодална администрация), ... а междувременно във форума на ***, разгорещения спор , кога е било по-добре : преди или сега, продължава с пълна пара ;))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 5 rate down comment 2
khao
преди 10 години
еми те нашите другари са поставени лица на руснаците, така че е все едно и също. И няма кво да питам Костоф, ясен ми е :) но и той е от същата клика. Но факта си остава, ако нещо е рентабилно и имаше смисъл от него, руснаците и нго щеше да го прилапат като Нефтохим, но просто почти нищо друго не беше и това са фактите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 5 rate down comment 6
абитуриент
преди 10 години
нефтохива си го прилапаха РУСНАЦИТЕ.........а некой ЛАПНАХА КОМИСИОННИ......ПИТАЙ КОСТОФФ......????!!!!....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 6 rate down comment 3
khao
преди 10 години
Ако нещо изобщо беше рентабилно, то щеше да остане и след 89-та.Другарите нямаше да го разсипят, а щеше да си го приватизират за техните нужди, справка Нефтохим
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 6 rate down comment 4
khao
преди 10 години
тоест според теб, това е било рентабило ? :) ... в планова икономика ?според мен даже колегата мизентроп те е надценил с този 6ти клас :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 3 rate down comment 7
mick
преди 10 години
"Просто казвам, че всичко което може да се произвежда рентабилно в една държава трябва да се произвежда, а не да се кара само на внос. "Проблемът е, че ако изкуствено се държи висока цената на валутата.. то повечето неща не са рентабилни за производство. Особено в комплект с неадекватно ниско облагане на имотите/активите/.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 13 rate down comment 4
khao
преди 10 години
просто сега хората станаха по разглезени и само се оплакват. Ти и сега можеш да си живееш като през комунизма, да си копаш ранчото на село и да си изкарваш всичко сам. Да вариш компоти есента и да чакаш 25 години за кола. Просто сега можеш да направиш избор, едно време беше задължително ако не искаш да ровиш по кофите. Ама като споменах компоти, май вече никой не вари, щото всички ги мързи, щото е по лесно да се въздиша по някакъв идеал дето никога не го е имало.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 5 rate down comment 7
абитуриент
преди 10 години
Пак ЛАКАРДИИ ...... ИМАХМЕ ПРЕДСТАВИТЕЛСТВО НА СИБИКАР в ИТАЛИЯ което ГЕНЕРИРАШЕ МИЛИОНИ ...... !!!!!!.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 8 rate down comment 3
data
преди 10 години
А помниш ли че след това същите другари нарязаха всичко на скрап ? И е добре най-накрая да си отговорите КОЙ контролираше полицията , армията , прокуратурата , разузнаването, съда и т.н. за да обобщим ВСИЧКИ силови и ПРАВОРАЗДАВАТЕЛНИ органи който ПОЗВОЛИХА "ВСИЧКО ДА РАЗСИПАХА ТИЯ ***" НАЛИ ПАК СЪЩИТЕ ДРУГАРИ ОТ БСП/БКП ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 7 rate down comment 9
mick
преди 10 години
електрокарите ги копуваха зааради оловото в акумулаторите - това беше лъжа, но даже и да е било вярно.. лошо няма пак са били купувани. Нямам нищо против да продавам хладилници, които някъде да бъдат ползвани като печки :) Или даже като маси :)Просто казвам, че всичко което може да се произвежда рентабилно в една държава трябва да се произвежда, а не да се кара само на внос.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още