IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Свободното падане на рублата

Проблемът е не само в това, че рублата се обезценява, а и в причината за срива на валутата

08:12 | 31.10.14 г. 56
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	&nbsp;Инфлацията в Русия достигна тригодишен връх. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

 Инфлацията в Русия достигна тригодишен връх. Снимка: Ройтерс

Курсът на рублата познава една посока – надолу. В сряда обезценяването ѝ продължи, като руската валута падна до ново историческо дъно спрямо долара и еврото. За един долар се плащат 43,66 рубли, с което руската валута загуби една четвърт от стойността си от началото на годината насам. Еврото струва 55,49 рубли. 

Тази тенденция е сериозен проблем за Русия. Защото тя подхранва инфлацията, тъй като вносните стоки поскъпват. Увеличението на цените в Русия и без това вече е високо - през октомври достига осем процента на годишна база. Това е най-високото ниво за последните три години и два пъти над предвиденото от Централната банка равнище, пише в свой коментар N-TV.

Тази тенденция се засилва от забраната за внос, наложена от Кремъл за хранителни стоки от Европейския съюз и Съединените американски щати. Тази стъпка увеличава инфлационния натиск. Млечните продукти през септември струват с около 16% повече, отколкото преди една година според руската статистическа агенция. Цените на месото са по-високи с около 17 на сто. Тази тенденция може да се ускори в началото на следващата година, защото тогава се очаква в складовете да се изчерпят последните количества от вноса на доставчиците, осъществен преди забраната, а освен това при студената руска зима търсенето на месо се покачва.

Централната банка се бори с две оръжия срещу инфлацията. От една страна - тя се намесва на пазара на чуждестранна валута. Тя продава долари и евро, за да подкрепи рублата. Валутните резерви на Русия са високи, но се свиват бързо. В момента според централната банка те възлизат на около 445 млрд. долара и по този начин вече са на най-ниското ниво от лятото на 2010 г. През тази година те вече са се свили с повече от 70 млрд. долара.

От друга страна, централната банка повишава основния лихвен процент. От март тя го вдигна вече с 2,5 процентни пункта до 8%. В петък основният лихвен процент вероятно ще се увеличи с още 0,5 процентни пункта. По този начин банката ограничава инфлацията, но мерките имат и друго действие - за руската икономика високите лихвени проценти са като отрова, защото тя вече е на ръба на рецесията.

Проблемът е не само в това, че рублата пада. Проблемът на Русия е и в причината за срива на рублата.

От една страна има изтичане на капитали. През първите девет месеца страната са напуснали 85,20 милиарда долара. Това е най-високата сума от 2008 г. насам, когато световната финансова криза  достигна пика си.

От друга страна слабостта на рублата е израз на недостига на долари. Това отчасти се дължи на ниската цена на петрола, който се търгува в американската валута. А ниската цена на петрола е фатална за руския държавен бюджет, тъй като суровината е основен източник на приходи за страната. Всеки долар по-малко на барел петрол значи до три милиарда долара по-малко приходи за година. Цената на барел петрол заради забавянето на световната икономика вече струва 86 долара, а руското правителство е разчело своя бюджет при цена от около 100 долара за барел.

До каква степен съдбата на руската икономика е свързана с цената на петрола, показва последната финансова криза. Когато през 2008 г. цената се срина под 38 долара, брутният вътрешен продукт се сви със 7,8%. Валутните резерви се свиха за кратко време с 200 млрд долара, тъй като централната банка подкрепи рублата. Въпреки това тя загуби почти една трета от стойността си.

Друга причина за липсата на чуждестранна валута е фактът, че най-големите руски банки са изключени от американския и европейския капиталов пазар заради санкциите. Колко трудно междувременно е станало финансирането за руските компании, показва следното сравнение: от началото на годината досега те са привлекли около 8,7 милиарда долара на международните пазари на облигации. Преди една година тази сума е над 35 млрд. долара.

Руските банки и компании отчаяно се нуждаят от долари и евро, за да изплащат външните си дългове. Само санкционираната държавна петролна компания „Роснефт“ трябва да плати или рефинансира 13 млрд. долара през тази година и 18 млрд. долара през следващата, показват данни на  Bank of America Merrill Lynch. Като цяло руските компании трябва да погасят през следващите шест месеца около 52 млрд. долара. Според анализатори компаниите ще могат да погасяват заемите чак до следващата година. Но ако западните финансови санкции продължат за по-дълъг период, скоро руските компании ще изпаднат в сериозна беда.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:23 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

44
rate up comment 4 rate down comment 3
khao
преди 10 години
ааа, не тази логика си е чисто твоя. Аз такива неща не съм казвал, хахахахаха.Как само ми извъртя думите :):)Да, всеки иска да вземе само рентабили проекти, но само руснаците можеха заради комунистите. Идеята беше че повечето построени тогава не са рентабилни Та всичко дето си написал преди послеписа не са мои твърдения
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 6 rate down comment 1
data
преди 10 години
Чаира го правим с Японците : "Оборудването за първи етап е доставено от "Тошиба"-Япония, а това за втори етап е прозиведено по японски лиценз във "Вапцаров" АД, Плевен и "Елпром-ЗЕМ" АД, София."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 5 rate down comment 3
kalendar
преди 10 години
Да, а оценките на продуктите е било едно към кесим...и тук даже не коментирам неща от типа на нау хау. Щото не знам дали щяхме да имаме ядрена енергетика, примерно или примерно ПАВЕЦ и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 7 rate down comment 0
data
преди 10 години
По голяма част от големите проекти по времето на соца са строени до към 83-та ( ерата Брежнев ) и са плащани по клирингова сметка . Демек с прихващане на нашия износ към СССР .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 6 rate down comment 2
kalendar
преди 10 години
Последно-ако трябва да обобщаваме-ако нещо е построено през комунизма(обикновено, ако не с пряко, то поне с косвено участие на руснаците) и е било рентабилно, то руснаците го искат. Ако нещо тръгват да правят сега-то е нерентабилно. Излиза, че големите ни проекти към днешна дата не са рентабилни(обикновено), докато през комунизма(аз не му викам така, ама няма значение) са се правили рентабилни проекти:)ПС: не се заяждам, просто примерите са неудачни, без да се сърдиш. Прав си да смяташ, че чужденците са искали да приватизират само по-добрите предприятия. Ама това не важи само за руснаците, та малко...едностранчиво ми звучи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 7 rate down comment 1
kalendar
преди 10 години
И аз така се чувствам, и аз съм учуден, че другите са учудени. Ние си живеехме години наред при 6-7% инфлация, даже правеха трикове(например-включваха цената на пианото в измерването на инфлацията), за да изглежда нашата по-малка. Но правя една уговорка-това с производителността...даже не знам защо се гледа тая статистика-ако един работник в БГ работи на една машина и един работник в Германия работи на същата машина, машината произвежда еднакви по качество и като брой продукти, но различна марка(съответно и цена), то работника в Германия е по производителен. Защото производителността, противно на това, което пише в учебниците се измерва през паричното изражение на стоките.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 2 rate down comment 1
khao
преди 10 години
е как да не съм направил... от контекста се подразбираше че за тогава говорех (виж и по старите постове), щото наистина се отклонихме офф-топик за старото и новото време. По времето на Костов се случи това, и това сме го обсъдили :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 13 rate down comment 2
spectator
преди 10 години
Нещо дебата изби off topic- статията е за девалвацията на рублата. А тя си е напълно естествена, чак ми е чудно, че възбужда такива дискусии. В Русия от няколко години върви инфрация 7-10% /официална/, а доскоро курсът не мърдаше, което разбира се е неестествено и невъзможно в дългосрочен план. На гърба на това се получиха и други деформации- руснаците станаха "неестествево богати"- руски работник или шофьор получаваше почти колкото германския си колега /говоря Москва и Санкт Петербург/, а ефективността и производителността му е катастрофално по- ниска /става въпрос- в много пъти, не в проценти/. Та сега просто всичко си идва на мястото- няма драма, освен ако не изтърват девалвацията тотално и видят това, което видяхме 96-97 /което не е изключено/.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 2 rate down comment 4
kalendar
преди 10 години
Той и Нефтохим в днешният си вид не е построен при комунизма, от старият Нефтохим надали е останало нещо освен обвивката. Освен това-ти не си направил уговорката-ако нещо е било рентабилно и е построено през комунизма. Между другото-коя година е приватизацията на Нефтохим?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 4 rate down comment 3
kalendar
преди 10 години
Както го разбирам аз-ако руснаците искат нещо, значи то е рентабилно, а руснаците искат Белене, ерго-Белене е рентабилно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още