През 2013 година емисиите парникови газове на държавите от ЕС са намалели с 1,8 на сто спрямо 2012 година и са достигнали най-ниските си равнища от 1990 година насам. Това показва докладът за изпълнението на екологичните цели, изготвен от Европейската комисия.
На базата на тези данни в Брюксел смятат, че общността ще успее до достигне и дори да надмине поставените цели до 2020 година.
В доклада се посочва още, че приходите от търговия с емисии парникови газове (ETS) през миналата година са били общо 3,6 млрд. евро. 3 млрд. евро от тях ще бъдат използвани за цели, свързани с климата и енергетиката, допълват още от ЕК.
Докладът беше посрещнат с оптимизъм от комисаря по действия в областта на климата – Кони Хедегор. Според нея данните показват, че политиките в областта на климата работят.
„Миналата седмица лидерите на ЕС решиха да си поставят още по-амбициозна цел за намаление (на емисиите – бел. ред) с поне 40% до 2030 година“, припомни още Хедегор.
Според нея това ще изисква значителни инвестиции, но е окуражаващо, че страните от ЕС използват средствата от търговията с ETS в областта на климата и енергетиката.
От 2013 година основният метод за разпределение на квоти парникови газове по Схемата са търговете. Според директивите поне 50% от набраните по този начин средства трябва да бъдат използвани за борбата с изменението на климата. Държавите обаче отделят повече, сочат последните данни.
ЕК допълва, че повечето държави насочват средствата към области като енергийна ефективност, възобновяеми източници на енергия и устойчив транспорт.