fallback

Стрес тестовете може да облекчат европейските банки

Само няколко банки може да се провалят, а това може да доведе до ръст на банковите акции

14:08 | 24.10.14 г.
Автор - снимка
Създател

Резултатите от стрес тестовете на банките вероятно няма да развалят уикенда на по-голямата част от финансовите институции. По-скоро се очаква европейските банки да имат нужда от 10 млрд. евро допълнителен капитал. Това ще стане ясно според инвеститори и анализатори от тестовете на Европейската централна банка и Европейския банков орган, които трябва да бъдат публикувани в неделя. Сравнително умерената според Royal Bank of Scotland сума може да предизвика истинска еуфория на пазарите, пише Wall Street Journal.

Европейските регулатори вече са информирали поверително около 150 банки за резултатите от стрес тестовете. Те се предприемат, за да се установи до каква степен балансите на банките могат да издържат на една тежка икономическа криза. Официално резултатите ще бъдат представени паралелно във Франкфурт, Лондон и други европейски финансови центрове в неделя. 

Европейската централна банка и Европейският банков орган възхваляват проверките като най-трудните досега банкови изпити. Инвеститорите залагат, че по-малко от две дузини по-малки банки няма да издържат изпитанието. Такъв резултат може да даде тласък на европейските банкови акции и да предизвика в дългосрочен план потоп от сливания сред по-малките банки.

„Голяма част от несигурността ще бъде отстранена от пазара“, смята анализаторът Патрик Мунен от ING Investment. Като краен ефект инвеститорите ще са склонни да напомпат повече пари в банковите акции, смята той. „Това ще има положителен ефект върху рейтингите на банките". 

Банките, чийто капиталов буфер падне по време на симулациите на надзорните органи под определени критични прагове, трябва да увеличат своите капиталови съотношения. За тази цел те могат да използват кредитния си портфейл или да емитират нови акции. Основа за тестовете са балансите от края на 2013 г. В изчисленията влизат и увеличенията на капитала, осъществени до 30 септември 2014 г.

Пазарите не очакват големи изненади. Вече се появиха редица предположения колко трезора ще се провалят. Испанското издание Efe съобщи, че 11 банки няма да издържат тестовете. Новините за кратко раздвижиха курса на еврото. Сред анализаторите, инвеститорите и журналистите започнаха да се появяват спекулации за това кои банки са се провалили на тестовете. Затова ЕЦБ предупреди инвеститорите да не реагират твърде чувствително на намеците на банките за резултатите. 

Редица банки ще имат по-скромни резултати, но малко от тях ще се провалят на теста, смятат анализатори. Малки банки в Германия и Италия са особено уязвими, доста може да се окажат с нисък капитал, а в някои баланси ще има доста лоши кредити. Някои италиански директори в бордовете обаче успокояват, че проблемите не са сериозни. „Не очаквам системен риск за Италия", заяви наскоро главният изпълнителен директор на UniCredit Федерико Гицони по време на пресконференция.

Една от причините, поради които най-големите европейски финансови институции трябва да преминат теста, е обширното увеличение на капиталите им от последната една година. През дванадесетте месеца до края на септември европейските банки са набрали около 53 млрд. долара собствен капитал, докато при американските им конкуренти сумата е само 8 млрд. долара, показва анализ на Citigroup. 

„Не очакваме някоя от най-големите банки да се нуждае от капитал", твърди портфолио мениджърът Стивън Маклоу-Смит от JP Morgan Asset Management. Няма да има нужда от запълване на капиталови дупки, смята той. Самият Маклоу-Смит е увеличил през тази година своите позиции от европейски банки в инвестиционния си портфейл. Според анализатори, цитирани от Ройтерс, резултатите ще проправят пътя за американските инвеститори, които притежават исторически ниско количество европейски банкови акции.

Политиците и надзорните органи залагат на това, че благодарение на стрес тестовете и европейската икономика ще успее да си възвърне по-високите нива на доверие. По-високото доверие в целия банков сектор ще доведе до по-ниски разходи за финансиране. Това от своя страна би могло да позволи на финансовите институции да предлагат на своите клиенти по-достъпни кредити.

Междувременно инвестиционни банкери се надяват, че краят на тестовете ще възвести началото на нов кръг на консолидация сред европейските институции. Това се очаква преди всичко за  особено фрагментирания италиански пазар, където според анализатори ще е по-големият брой неуспешни стрес тестове. Твърди се, че някои големи финансови институции са отложили с над година своите планове за придобивания, за да преминат тестовете.

Това е четвъртият кръг на европейските стрес тестове - според подобна процедура през 2010 г. и две други през 2011 г. Малко кредитори се провалиха тогава, но някои оцеляха и въпреки това малко по-късно колабираха.

Сега ЕЦБ и ЕБО са конструирали своите тестове така, че подобни неуспехи да бъдат изключени. Резултатите от изпита ще обхващат много данни. Целта е да се увеличи прозрачността, за да се съживи доверието в сектора.

Някои анализатори обаче контрират, че проверката на състоянието на банките не е достатъчно задълбочена. Банките ще трябва най-накрая да си признаят, че са отпускали съмнителни заеми, които ще бъдат отписани. „Те наистина ли са здрави и в най-лошия случай ще са в състояние ли да подкрепят възраждането на кредитирането? Ние не вярваме в това“, изразява притесненията си анализаторът Алберто Гало от RBS.

Освен стрес теста в Европа дебнат все още слабият икономически растеж и ниските лихвени проценти. Така че ще отнеме време, докато банките спечелят повече пари с кредитирането и лихвените проценти. От друга страна, според анализатори положението е толкова лошо, че всякакви признаци на живот ще бъдат добре дошли. И ако резултатите от стрес тестовете разсеят опасенията за недостиг на капитал, тогава банковите акции от Европа ще бъдат разглеждани в една много по-различна светлина.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:06 | 05.09.22 г.
fallback