С 20% по-малко от очакваното са приходите от данък добавена стойност (ДДС) у нас през 2012 година. Това показват последните анализи на Европейската комисия (ЕК). През 2012 година очакваните приходи от данъка са били 4,69 млрд. евро, а реално събраните – 3,73 млрд. евро.
Недостигът, в размер на 957 млн. евро, се обяснява не само с измами, но също така и с фалитите на компании, както и с регистрирани, но неизвършени плащания по сделки, отбелязват от ЕК.
Положително за страната е намалението на несъбраните приходи спрямо 2011 година. Тогава плановете на приходните агенции в страната са били да бъдат събрани 4,43 млрд. евро приходи от ДДС, докато реално събраните са 3,36 млрд. евро. Несъответствието надхвърля 1 млрд. евро, или 24% от очакваните приходи.
Дори и намаляващо обаче несъответствието все още е над средните за ЕС – 16%, или общо несъбрани в Евросъюза над 177 млрд. евро за 2012 година.
„Страните членки не могат да си позволят толкова мащабни загуби на приходи.Те трябва да положат повече усилия и да вземат решителни мерки за връщането на тези публични средства. Комисията от своя страна остава съсредоточена върху фундаменталната реформа на системата на ДДС, за да стане тя по-стабилна, по-ефективна и по-малко податлива на измами“, коментира комисарят по въпросите на данъчното облагане Алгирдас Шемета при представянето на доклада.
Данните за страната ни са далеч след „рекордьори“ като Румъния, където несъответствието между очаквани и събрани приходи от ДДС е 44% от очакваните приходите, или над 8,8 млрд. евро, или Словакия с 39% недостиг, или към 2,8 млрд. евро несъбрани приходи.
С по 33% се разминават и очакванията и реалното изпълнение на плановете на гръцките и италианските власти. На обратния полюс са Финландия, Холандия и Люксембург. Очакваните приходи от холандските приходни агенции са в размер на 43,7 млрд. евро, а несъответствието е едва 2 млрд. евро, или 5% несъбрани приходи. Същият е процентът и за Финландия, където не са събрани 905 млн. евро, при очакван приход от 18,5 млрд. евро.
Малко по-висок е процентът за Люксембруг – 8 на сто. Властите във Великото херцогство са събрали малко над 3 млрд. евро данъци, при очаквани 3,2 млрд. евро, показва още статистиката на ЕК.