IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕС ще отговори със солидарност при спиране на доставките на газ от Русия

България ще е сред най-засегнатите от решение на Москва да спре доставките през Украйна, показаха стрес тестовете на ЕК

13:12 | 16.10.14 г. 110
ЕС ще отговори със солидарност при спиране на доставките на газ от Русия

Европейската комисия (ЕК) е готова с последните стрес тестовете на газопреносната мрежа в отделните страни в ЕС, съобщи на специална пресконференция в Брюксел енергийният комисар Гюнтер Йотингер. След проведените проверки вече знаем много повече за ситуацията, обясни още комисарят и допълни, че отговорът на общността на спиране на доставките от Русия ще е солидарността между отделните членове на ЕС.

Той посочи, че са разгледани различни сценарии и най-тежкият от тях е Русия да спре изцяло доставките за Европа през Украйна. Това е малко вероятен вариант, но е разгледан от Комисията, уточни още Йотингер.

Ако бъдат спрени доставките от страна на „Газпром“, Украйна няма да може да изпълни своите задължения като транзитна страна на руския природен газ, посочи комисарят. Има различни варианти за реакция при тази ситуация – максимално увеличение на капацитета на газовата инфраструктура (газови връзки и компресорни станции), преминаване на алтернативни горива като петрол или биомаса, повишаване на енергийната ефективност и т.н.

От анализите на ЕК става ясно, че няколко държави, сред които и България, ще бъдат сред най-пострадалите от решение на Русия да спре доставките през Украйна, защото това е единственото трасе, откъдето получават суровината.

При решение на Москва да спре абсолютно всички доставки на газ за ЕС сериозно засегнати ще бъдат още и Литва, Естония и Финландия. Останалите държави имат възможност да получават суровината от алтернативни доставчици. 

Докладът отбелязва още неизпълнението на намеренията за изграждане на газови връзки между отделните държави, които могат да помогнат в случай на криза. Сред тях са планираните връзки на България с Гърция, Сърбия и Румъния, както и на връзките мажду Румъния и Молдова и между Унгария и Словакия.

Страната ни обаче е посочена и като един от добрите примери за сътрудничество в заключенията от стрес тестовете. България и Гърция са договорили обмен на природен газ и електричество като варианти за стабилизиране на енергийните системи в случай на прекъсване на газовите доставки. Това партньорство обаче трябва да бъде много по-широко, допълват още от ЕК.

Европейският съюз има възможност да покрие едва една четвърт от нуждите си от природен газ – чрез резервите във Великобритания, Германия, Норвегия и Румъния, отбеляза още комисарят при представянето на резултатите от стрес тестовете на газопреносната система.

Йотингер направи и преглед на кризата в отношенията между Русия и Украйна и по отношение на цената на природния газ за Киев. Заради споровете за цената и задълженията на „Нафтогаз Украины“ от юни Украйна не получава газ от „Газпром“.

„Транзитът засега не е засегнат, но зимата е пред нас“, коментира още комисарят.

Газовата група на ЕС внимателно ще следи газовите доставки и през зимния сезон, стана ясно още от думите на Йотингер. Реално ситуацията се следи още от март, допълни той. През следващата седмица ще има нов кръг от преговори между Украйна и Русия, инициирани от ЕС. Разговорите ще бъдат проведени в Брюксел, допълни още Гюнтер Йотингер. Той изрази надеждата, че тристранният диалог ще доведе до решение на кризата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:12 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

30
rate up comment 4 rate down comment 3
data
преди 10 години
Това което Мави пропуска е че дали ще се строи ЮП или не зависи основно от финансиращите западни банки .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 3 rate down comment 5
georgi_shum
преди 10 години
Затова е тая бясна подкрепа на Русия за Асад в Сирия - забравето захаросаните приказки на Лавров зе международно право, борба с тероризъм и бля бля простотии. Крепят го само защото докато той е на власт няма как тръба от Катар да мине през Сирия и от там през Средиземно море да влезе в Европа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 4 rate down comment 1
4i4o_Pay
преди 10 години
А да си чувал(а), че газ се ползва не само за битови цели?!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 0 rate down comment 1
georgi_shum
преди 10 години
Сакън недей..:))) Сега ще те зарине и тебе. И пак прави Тошко прогнози.. дето пак криви ще му излязат. ЮП - само ако отговаря на правилата на ЕС. И само ако се строй прозразчно с открито избран строител, ясно определена цена на проекта, цена на газта за нас и транзитни такси.. Големия Въпрос тук е защо Русия не иска за този проект изключение, както го направи за Северния поток? Отговора е очевиден - за да всее раздор и рацепление в ЕС!!! И така да тушира всеки опит за изграждане на единна газова стратегия в ЕС и търсенето на алтернативи. Ние като държава ТРЯБВА ДА ИМАМЕ алтернативи. Не казавам - край късаме с руснаците. Но трябва да имаме и друг доставчик. Безумие е в бизнеса да си зависим на 95 % от един доставчик на каквато и да е суровина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 3 rate down comment 3
data
преди 10 години
Тия 80 % от населението на тая страна дето не ползват газ ще трябва ли да се навеждат или само софиянци да си купуват авансово вазелин ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 5 rate down comment 6
Mavi Goz
преди 10 години
И тогава цените от 350-380 долара ще ви се струват като спомен от соца, когато парното струваше 12 лв. на месец и токът беше 2.5 ст. И пак за да ви пуснат газ ще трябва на някого да се наведете, ама не се знае в каква поза - най вероятно в удобна за турска сонда...! хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 5 rate down comment 5
Mavi Goz
преди 10 години
И щом може една братска, славянска и християнска държава да бъде докарана до състояние от надеждна европейска транзитна територия да стане заплаха за енергийната сигурност на Европа, представете си Турция, на границата на новия ислямски халифат, или направо част от него, с виден поклонник на европейските и гейски ценности като Ердоган, (а след него...?) какъв надежден транзитьо ще бъде!!! Турция НЯМА да транзитира газ, ***!!! Турция ЩЕ ПРОДАВА ГАЗ!!!!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 5 rate down comment 5
Mavi Goz
преди 10 години
Това са ***, които ако има как, ще ни върнат под турско, за да почакаме Освобождението да се случи с благословиятя на Америка. Нищо, че на опашката ще сме след кюрдите... !А с дебилската подкрепа на политиката срещу руските енергийни проекти умишлено или от просто тъпоглавие работят за бетонирането на Турция като енергиен владетел на Балканите само след 10-тина години! Ако ЮП не мине през България, Турция се превръща в газов хъб за Югоизточна и Централна Европа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 4 rate down comment 2
georgi_shum
преди 10 години
И Гърция купува здраво LNG от Катар, Алжир.. И момента все още е идеален през ЕС на натиснем за единс смесен Българо-Гръцки терминал по беломорието.. Около Александруполис примерно..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 3 rate down comment 2
georgi_shum
преди 10 години
Гърция освен от руски газ през България, взема и такъв от Турция по Синия поток мисля... Плюс, че имат и терминал за LNG, тъй че са доста по добре от нас.. Поне имат алтернативи, ние не.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още