IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕС ще отговори със солидарност при спиране на доставките на газ от Русия

България ще е сред най-засегнатите от решение на Москва да спре доставките през Украйна, показаха стрес тестовете на ЕК

13:12 | 16.10.14 г. 110
ЕС ще отговори със солидарност при спиране на доставките на газ от Русия

Европейската комисия (ЕК) е готова с последните стрес тестовете на газопреносната мрежа в отделните страни в ЕС, съобщи на специална пресконференция в Брюксел енергийният комисар Гюнтер Йотингер. След проведените проверки вече знаем много повече за ситуацията, обясни още комисарят и допълни, че отговорът на общността на спиране на доставките от Русия ще е солидарността между отделните членове на ЕС.

Той посочи, че са разгледани различни сценарии и най-тежкият от тях е Русия да спре изцяло доставките за Европа през Украйна. Това е малко вероятен вариант, но е разгледан от Комисията, уточни още Йотингер.

Ако бъдат спрени доставките от страна на „Газпром“, Украйна няма да може да изпълни своите задължения като транзитна страна на руския природен газ, посочи комисарят. Има различни варианти за реакция при тази ситуация – максимално увеличение на капацитета на газовата инфраструктура (газови връзки и компресорни станции), преминаване на алтернативни горива като петрол или биомаса, повишаване на енергийната ефективност и т.н.

От анализите на ЕК става ясно, че няколко държави, сред които и България, ще бъдат сред най-пострадалите от решение на Русия да спре доставките през Украйна, защото това е единственото трасе, откъдето получават суровината.

При решение на Москва да спре абсолютно всички доставки на газ за ЕС сериозно засегнати ще бъдат още и Литва, Естония и Финландия. Останалите държави имат възможност да получават суровината от алтернативни доставчици. 

Докладът отбелязва още неизпълнението на намеренията за изграждане на газови връзки между отделните държави, които могат да помогнат в случай на криза. Сред тях са планираните връзки на България с Гърция, Сърбия и Румъния, както и на връзките мажду Румъния и Молдова и между Унгария и Словакия.

Страната ни обаче е посочена и като един от добрите примери за сътрудничество в заключенията от стрес тестовете. България и Гърция са договорили обмен на природен газ и електричество като варианти за стабилизиране на енергийните системи в случай на прекъсване на газовите доставки. Това партньорство обаче трябва да бъде много по-широко, допълват още от ЕК.

Европейският съюз има възможност да покрие едва една четвърт от нуждите си от природен газ – чрез резервите във Великобритания, Германия, Норвегия и Румъния, отбеляза още комисарят при представянето на резултатите от стрес тестовете на газопреносната система.

Йотингер направи и преглед на кризата в отношенията между Русия и Украйна и по отношение на цената на природния газ за Киев. Заради споровете за цената и задълженията на „Нафтогаз Украины“ от юни Украйна не получава газ от „Газпром“.

„Транзитът засега не е засегнат, но зимата е пред нас“, коментира още комисарят.

Газовата група на ЕС внимателно ще следи газовите доставки и през зимния сезон, стана ясно още от думите на Йотингер. Реално ситуацията се следи още от март, допълни той. През следващата седмица ще има нов кръг от преговори между Украйна и Русия, инициирани от ЕС. Разговорите ще бъдат проведени в Брюксел, допълни още Гюнтер Йотингер. Той изрази надеждата, че тристранният диалог ще доведе до решение на кризата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:12 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

40
rate up comment 1 rate down comment 1
data
преди 9 години
около 16 % от общото енергийно потребление се пада на природния газ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 3 rate down comment 2
edimi
преди 9 години
Една "шъпа" територия около 100К кв.км. територия и шепа хора, винаги ще бъде в известна зависимост. Въпроса е какви ползи може да извлече от фактическите географски и геополитически дадености към даден период от време.А за това са нужни......писах го вече.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
37
rate up comment 7 rate down comment 7
Mavi Goz
преди 9 години
Дейта, тази зима като (не дай Боже, ама много вероятно!) София замръзне, ще видиш колко струват останалите 80% част от населението на тази страна, дето не ползвали газ!И как ги сметна тези 80%, дето не ползват газ?Гоше, ще ти ко напиша бавно, защото знам, че не можеш да четеш бързо:Алтернативни доставчици е супер, ама ГИ НЯМА! ВСЕ ОЩЕ! И не е ясно ДО КОГА! И когато не е ясно кога и каква алтернативи ще ти се появят и реализират, абсолютен дебилизъм е да се изкензаш в единствения си за момента кладенец! Да отрежеш единствения си клон, да се простреляш в крака, или да си изхвърлиш последния хляб...???!!!ЕС е съюз, в който сме отишли, за да бъдем по-добре, а не по-зле! Когато политиката му ни вреди, трябва да крещим с цяло гърло, а не да ръкопляскаме! Или както президентченцето да крещим как по-бързо да се простреляме в главата!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 4 rate down comment 1
georgi_shum
преди 9 години
Точно за това говоря и аз. Трябват ни държавници, които най накрая да направят нещо смислено за тази държава и да намалят енергийната ни зависимост. И не защото е руска, а защото е зависимост на 95 %. Когато имаш алтернатива и 2ма доставчици, няма как цените да са ти по високи, от това да си с 1 и без алтернатива.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 3 rate down comment 3
bgMan
преди 9 години
Към коментар 24 на Mavi Goz------------------Ако Турция впоследствие се направи на интересна какъв е проблема да и свият сърмите както на Асад в Сирия или на Кадафи в Либия. Опозицията на Ердоган в самата Турция хич не е малка и превъзхожда опозицията срещу двама гореизброени убавци макар и да са само 40% от населението.Единственият препъни камък е тогава ако Турция напусне НАТО и направят с Русия стратегически съюз... е тогава вече наистина работата мнооооооого ще се закучи и може да се стигне до голяма война защото на тъпите мюсюлмански откачалки не им пука за човешкия живот. Само че и за този отвратителен сценарии пак ключов принос ще има първо хода и инициативата на Русия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 3 rate down comment 1
edimi
преди 9 години
"......Дай ми някакви обективни причини......."От както финикийците са измислили парите, "причините" имат точно определена форма и обикновено са персонални/лични/.Това като продължение на #32.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 1 rate down comment 1
data
преди 9 години
54 % от внесените 2.8-2.9 млн . куб отива в индустрията само , че аз в моето си производство тоже не използвам газ .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 4 rate down comment 1
edimi
преди 9 години
Безумие е в бизнеса да си зависим на 95 % от един доставчик на каквато и да е суровина.---------------------Това безумие си е факт в БГ по отношение на горива. Дори на много места, официално, Шел си бяха заменени от Газпром. И сега има "алтернатива" :)Газпром или Лукойл.И к`вото и да си коментираме, извода за всички е един - Нямаме държавници, които да съблюдават интереса на останалото от държавата БГ и нейния суверен в дългосрочен план.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 3 rate down comment 1
bgMan
преди 9 години
Към коментар 18 на kalendar--------------------------Ти наистина ли го мислиш това или е някаква нова осъвременена версия на марксистката икономика за която още никой не знае?Газът по TANAP няма да е руски. И след като политиката на ЕС спрямо Русия се промени и ЕС търси начин да намери алтернатива за Източна Европа и балканите ние ЗАЩО да продължаваме да си седим в ресурсния капан и просто да продължаваме да гледаме как ни източват заради политически причини?Дай ми някакви обективни причини защо връзката с Гърция да не е готова в момента, в който газовите доставки по TANAP потекат през Гърция?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още