Геополитическото напрежение и мудното търсене на германски стоки и услуги от страна на еврозоната натежават върху представянето на най-голямата икономика в Европа. За това предупреждават от Министерството на икономиката на Германия, пише MarketWatch.
Песимистичната оценка е намек, че правителството ще понижи прогнозата си за растежа на страната следващата седмица.
През последните седмици германската статистика публикува разочароващи данни - през август износът спадна с 5,8% на месечна база, като преди това бяха отчетени резки понижения на промишлените поръчки и индустриалното производство.
„Представянето на световната икономика, и в частност на еврозоната, в момента е по-слабо от очакваното. Кризата между Украйна и Русия, както и други конфликти, също влошават доверието сред бизнеса“, гласи октомврийската оценка на икономическото министерство. „Към момента икономическите индикатори свидетелстват за много потиснато представяне.“
Незадоволителното представяне на икономиката накара Международния валутен фонд и водещите икономически институти на страната да орежат прогнозите си за растежа на Германия. МВФ сега предрича ръст от 1,4% за тази и 1,5% за 2015 г., докато водещите институти смятат, че БВП на Германия ще се разшири с 1,3% през 2014 г. и с 1,2 на сто догодина.
Есенния си икономически доклад правителството ще публикува на 14 октомври. Очакванията са проногзите за ръст от 1,8% за тази и от 2 на сто за следващата година, налични от пролетта, да бъдат понижени.
Министерството предупреждава, че световната икономика се влошава и икономическата ситуация във Франция и Италия е „незадоволителна“. В резултат на това представянето на германския износ най-вероятно ще се влоши в следващите месеци.
„Външните икономически условия за Германия са по-малко благоприятни, отколкото се смяташе досега", се посочва в доклада. Надеждата обаче идва от вътрешното търсене. Според министерството стабилният пазар на труда и повишаващите се доходите ще продължават да подкрепят икономиката.
„Частното потребление остава най-надеждният икономически стълб“, пишат от Министерството на икономиката на Германия.