Обемът на лошите кредити в Италия е нараснал през август с 20% спрямо същия период на миналата година, достигайки нов исторически връх на фона на опитите на третата най-голяма икономика в еврозоната да се възстанови от рецесията.
Заемите, които попадат в категорията на малко вероятните да бъдат възвърнати, са се покачили до 173,9 млрд. евро през осмия месец според данните на Италианската централна банка. Равнището е най-високото от началото на отчитането на статистиката през 1998 г. насам, предава Ройтерс.
Месец по-рано, през юли, необслужваните кредити бяха в размер на 172,4 млрд. евро, или с 20,5% повече спрямо юни.
В същото време кредитирането на фирми и семейства продължава да се свива, като заемите за домакинствата са спаднали с 0,8 на сто през август след отстъплението с 0,7% месец по-рано.
Кредитирането на нефинансовите компании пък е спаднало с 3,8% след свиването с 3,9% през юли.
По-рано тази седмица Международният валутен фонд (МВФ) призова властимащите да направят повече, за да се отърват от лошите кредити в счетоводните баланси на европейските банки. Институцията се аргументира с настоящите високи равнища, които затрудняват банките в отпускането на заеми и така възпрепятстват търсенето от страна на компаниите.
От 2009 г. насам необслужваните заеми в рамките на еврозоната са се удвоили, като в момента са в размер на повече от 800 млрд. евро, става ясно от анализ на МВФ.
Според институцията по-голямата част от тези лоши кредити се дължат на частния бизнес.
МВФ заяви също, че банковите надзорни органи следва да осигуряват стимули за кредиторите да заделят средства и да обособят буфери, за да ограничат възможността от шокове.