Стая с изглед към морето е лукс за повечето хора. Когато обаче се разрази буря и водите се надигнат, същият този изглед може да е ужасяващ. Европейският съюз (ЕС) финансира два проекта за защита на хората и техните домове чрез система за ранно предупреждение за крайбрежни бури и на система, която да помага на местните органи и строителните предприемачи да планират разумно, се съобщава на сайта на Европейската комисия (ЕК).
Крайбрежните райони са изложени на особен риск от наводнения поради голямата гъстота на населението, ерозията и покачването на морското равнище, предизвикано от изменението на климата.
Щетите обаче могат да бъдат намалени, ако общностите са в състояние да се подготвят предварително за тежки метеорологични условия и потенциални наводнения, а рискът от наводнения се отчита при проектирането и изграждането на инфраструктура и сгради. Именно това е идеята на проектите MICORE и THESEUS.
В рамките на финансирания от ЕС проект MICORE е създадена система за ранно предупреждение чрез симулация на рисковете, свързани с бурно вълнение, което разрушава бреговата линия. Софтуерът има за цел да помогне за подобряване на методите за прогнозиране на бедствия и за реакция, което от своя страна ще доведе до повишаване на безопасността на населението.
Системата се основава на софтуер с отворен код. Тя предоставя данни за вълнението и приливите и отливите и по-подробна морфологична информация за конкретни места — от Равена на средиземноморското крайбрежие до Варна на черноморското крайбрежие и от полското балтийско крайбрежие до белгийското крайбрежие на Северно море.
Брегът от Камчия до Шкорпиловци на черноморското крайбрежие