Съдбовният ден за Шотландия започна. Още в 7 часа местно време (9 часа българско време, б. ред.) избирателите започнаха да гласуват за това дали страната им да остане част от Обединеното кралство, или да стане независима държава. С това съдбата на тривековния политически съюз е заложена на карта, пише The Wall Street Journal.
След двугодишна кампания двете страни са с почти равни шансове за победа. Повечето социолози предвиждат леко предимство за лагера на противниците на независимост. Но хиляди шотландци ще вземат решение за вота си едва в кабината за гласуване.
Още в ранните сутрешни часове първите избиратели се появява в сградата на общината на Единбург, за да дадат своя глас. Сред тях са 62-годишната Елвира Сандерсън и 48-годишната Анет Милър. И двете работят в близкия дом за грижи за бивши войници.
„Важно е да се гласува за страната си", казва Сандерсън, цитирана от WSJ. (Според британските закон е забранено да се съобщава за поведението на гласуване на физическите лица преди края на изборния ден).
В Глазгоу, най-големият град в Шотландия, хората вече са на опашка пред едно читалище. Атмосферата е оптимистична, докато нови и нови избиратели пристигат пеша или с велосипеди до секцията. „Ще има промени, без значение какъв ще е изходът от гласуването", казва 21-годишният Бен Далгети, който работи на частно футболно игрище в града.
Социолозите от агенция YouGov публикуваха в четвъртък сутринта проучване, според което лагерът на поддръжниците на съюза имат съвсем леко предимство. Според данните 49 процента от 3000 анкетирани са за запазване на обединението, докато 45 на сто са за отцепване. Останалите се колебаят или не са отговорили, твърди YouGov.
Анализаторите очакват висока избирателна активност. Властите очакват около четири милиона шотландци да дадат гласа си в 2600 избирателни секции. Референдумът ще завърши в 22 часа местно време, или 24 часа българско.
Вотът е кулминацията на един дълъг дебат, който напоследък се води много емоционално и разпалено. Британският премиер Дейвид Камерън и други лидери отмениха в последно време предвидените си посещения предвид малката разлика в проучванията и побързаха да насърчат единството и да се опитат да убедят шотландците в това колко рискована би била тяхната независимост. При това Лондон обеща, наред с други неща, да даде повече власт на полуавтономния парламент в Единбург във финансовата сфера.
Шотландският лидер Алекс Салмънд, който подкрепя независимостта на Шотландия от британската корона, призова сънародниците си да се осмелят да извървят тази стъпка. По думите му като самостоятелна държава Шотландия би била по-богата и по-щастлива.
Вижте кадри от началото на гласуването в галерията на Investor.bg