НАТО счита Русия и организацията „Ислямска държава“ за основните заплахи пред сигурността на Запада, но „с Русия все още може да се говори, въпреки инвазията в Украйна“. Това коментира генералният секретар на Алианса Андерс Фог Расмусен в реч пред Carnegie Europe в Брюксел, съобщава онлайн изданието EUObserver.com.
"Русия смята НАТО и Запада в по-широкия смисъл за противник. Русия потъпка всички правила и ангажименти, които запазиха мира в Европа и извън нея след края на Студената война... от Молдова до Грузия, а сега и Украйна. Русия използва икономически натиск и военни действия, които да произвеждат нестабилност, за производство на конфликти“, коментира Расмусен.
Той отбелязва също така, че основният риск, свързан с „Ислямска държава“, е „износ на терористи“. „Те ще се възползват от всяка възможност да подкопаят нашите ценности“, посочва генералният секретар на НАТО.
"Ние сме на фронтовата линия на една нова битка - нова битка между толерантност и фанатизъм, между демокрация и тоталитаризъм, между отворени и затворени общества. В тази нова ера на размирици и ревизионизъм ние трябва да бъдем силни и трябва да стоим обединени като движеща сила за свобода“, казва Расмусен в речта си.
Той обаче подчертава, че двете заплахи са различни. Според него Русия се опитва да създаде един „замразен“ конфликт в Източна Украйна, за да се предотврати присъединяването на страната към ЕС или НАТО.
Той обаче изключи употребата на сила като начин за решаването на конфликта в Украйна.
"Не мисля, че Русия представлява непосредствена заплаха за съюзниците от НАТО“, коментира още Андерс фог Расмусен, като изтъкна, че „правилният път напред е намирането на политическо решение“.
Срещу „Ислямска държава“ обаче ръководителят на Алианса препоръча употребата на сила, като определи коалицията, водена от САЩ, в състав Дания, Франция, Германия, Италия, Полша и Великобритания, както и Австралия, Канада и Турция, като „коалиция на желаещите“.
Расмусен допълва, че ООН също е дала правото на НАТО да атакува джихадистите, за да се спре „геноцида в Ирак и Сирия“. Той призова ООН да направи повече за „следконфликтното изграждане на държавните структури, за да се предотврати това, което се случи в Либия, след като НАТО свали стария режим“.
Расмусен също така определи Турция като непоколебим съюзник. що се отнася до перспективата за независима Шотландия, той подчерта, че ако шотландците гласуват за независимост, ще трябва наново да кандидатстват за присъединяване към Алианса.