fallback

Г. Браун: Лирата ще постави независима Шотландия в колониална зависимост

Ако Шотландия иска да е част от британската икономика, то тя би трябвало да иска и да е част от самата Великобритания, каза бившият британски премиер

19:23 | 05.09.14 г. 2
Автор - снимка
Създател

Връзката между Великобритания и Шотландия ще заприлича на колониална, ако Единбург гласува своята независимост от кралството, но задържи британската лира като своя официална валута.

Това заяви бившият британски премиер Гордън Браун в един от последните опити на противниците на отделянето на Шотландия да го предотвратят, пише Bloomberg.

В реч пред лондонския Парламент Браун атакува предложението на шотландския министър-председател Алекс Салмънд Шотландия да продължи да използва британската лира, ако гласува своята независимост. По думите на Браун това ще означава, че Шотландия ще трябва да се съобразява с решенията, които Английската централна банка (АЦБ) и британският министър на финансите взимат за общото благо на Великобритания.

„Ако Шотландия иска да е част от британската икономика, каквото казва, че желае Салмънд, то Шотландия би трябвало също така да иска да е част от самата Великобритания“, каза Браун пред политици и активисти.

Той призова за „патриотичен вот против независимостта“, подчертавайки общата история на страните в различни сфери като войната, гражданските права и медицината. Съюзът между тях представлява „не просто икономическо партньорство, а една морална общност“, каза той.

Докато остават по-малко от 2 седмици до насрочения за 18 септември референдум, шотландските националисти, желаещи да сложат край на тривековната си връзка с Англия и Уелс, засилват своите позиции. 53% от шотландците ще гласуват против независимостта срещу 47% „за“, показва публикувано на 2 септември проучване на фирмата за проучване на пазара YouGov. Предходното изследване, проведено 3 седмици по-рано, показваше изоставане на поддръжниците на независимостта с 14 процентни пункта.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:05 | 13.09.22 г.
fallback