fallback

Финландия ще пострада най-много при спиране на руския газ през зимата

Русия би загубила приходи от порядъка на 4 – 4,5 млрд. евро месечно, ако спре газовите доставки на Европа, сочи германски доклад

14:33 | 03.09.14 г. 8

Финландия ще е най-засегнатата държава от Европейския съюз (ЕС), ако Русия спре доставките на газ дори само за месец, пише онлайн изданието EUObserver.com, като цитира германско проучване.

„Руско ембарго върху износа на газ през зимния сезон на 2014-2015 г. за период от над 6 месеца ще причини недостиг в много европейски страни, особено в Централна и Източна Европа, включително и Германия“, посочва се в доклада на Института по енергетика и икономика към Университета в Кьолн.

Институтът е направил компютърна симулация на европейските тръбопроводи, съоръжения за съхранение на природен газ и инфраструктурата за втечнен природен газ. Финландия не разполага с капацитет за съхранение на синьо гориво и 100% от газа, която страната потребява, идва от Русия, така че тя ще бъде първата, която ще пострада от евентуално спиране на доставките.

Тримесечно ембарго на износа на руски природен газ би причинило недостиг на 1,8 млрд. куб. м природен газ в Полша. В Турция недостигът се изчислява на 3,8 млн. куб. м.

Германия, Австрия, Швейцария, Гърция, Балканските държави и Естония ще усетят негативните ефекти от три- или шестмесечно ембарго.

Ако Русия „спре кранчето“ за 9 месеца, значително засегнати ще бъдат системите и в Германия, Италия и Франция. Така няма да може да бъде задоволено търсене на синьо гориво от порядъка на 46 млрд. куб. м газ.

Сред най-засегнатите ще бъдат още Чехия, Унгария и Словакия.

Със сигурни газови доставки дори и при евентуално руско ембарго са Дания, Норвегия, Холандия, Румъния и Великобритания, посочва се в доклада. Държавите, които могат да внасят газ от съседите си или разполагат с терминали за втечнен газ, също няма да имат съществени проблеми, като например Белгия, Ирландия, Люксембург, Португалия, Испания и Швеция.

В изследването е разгледан и ефектът от една екстремно студена седмица при шестмесечно прекъсване на газовите доставки. В този случай ще има недостиг на газ почти в цяла Европа, включително в Ирландия, Великобритания и Белгия.

Същевременно Русия би загубила приходи от порядъка на 4 – 4,5 млрд. евро месечно, ако реши да спре газовите доставки на Европа. Това е 3-4% от годишните приходи на Газпром, което значително би навредило на рентабилността на компанията и би свило постъпленията към държавния бюджет.

Подобен сценарий се разглежда и от Европейската комисия, тъй като има вероятност конфликтът в Украйна до доведе до нарушения на газовите доставки през зимата. Възможно е заради тази опасност да се стигне и до въвеждането на забрана за износ на втечнен газ от Европа през зимата, съобщава пред Ройтерс запознат източник, пожелал анонимност. Възможно е и да се ограничат доставките на газ за индустрията, за да се защитят домакинствата.

Според американската рейтингова агенция Fitch зависимостта на Европа от руския природен газ ще се задържи поне през следващите 10 години. Всеки опит за подобряване на енергийната сигурност ще изисква или значително намаляване на търсенето като цяло, или значително увеличаване на алтернативните източници за доставка. Нито едно от двете обаче не изглежда вероятно, според Fitch.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:48 | 13.09.22 г.
fallback