fallback

Европейските банки с последен опит да се противопоставят на Базел III

Ненужно увеличаване на разходите за финансиране ще засили нерегулираната сенчеста банкова система, посочват в писмо лобисти

12:19 | 02.09.14 г.

Банките в Европа правят окончателен опит да убедят банковите регулатори, че по-строгите капиталови изисквания биха могли да отслабят позициите им на фондовите пазари.

Новите по-строги правила, изготвени от Базелския комитет по банков надзор, ще оскъпят възможностите на кредиторите да предоставят капиталови суапове, се посочва в писмо на Асоциацията на световните финансови пазари и Института за международни финанси, цитирано от Financial Times (FT).

"Ненужно увеличаване на разходите за финансиране на банковата дейност би засилило в голяма степен нерегулираната сенчеста банкова система, увеличавайки системния риск", се казва още в писмото.

Освен това лобиращите огранизации посочват, че клиентите биха могли да мигрират към сенчестото банкиране в резултат на ограничения достъп до търговски дейности и по-високите разходи при традиционните банки.

"Това би могло да доведе до по-малко благоприятни цени за клиентите и до намалена активност в сектора. В резултат на късите продажби, например, клиентите биха могли да мигрират към небанковите доставчици в сенчестия банков сектор", отбелязва пред FT Барни Рейнолдс, партньор в адвокатската кантора Shearman & Sterling.

Лобистите са особено недоволни от новите правила, които са важна част от Базел III. Друга част от правилата за капиталовите изисквания принуждават банките да притежават достатъчно активи, които могат лесно да бъдат превърнати в пари в брой.

Европейските кредитори коригират своите капиталови съотношения постоянно тази година чрез продажбата на неосновни активи. Въпреки че големите кредитори продължават да имат способността да набират лесно капитал, някои от по-малките местни банки имат повече неприятности. Част от тях ще бъдат заплашени от санкции след края на стрес тестовете на Европейската централна банка.

В един от последните примери, британската банка Barclays реши да ограничи испанските си активи чрез продажбата им на CaixaBank – третата по големина банка в иберийската страна.

Наскоро спасеният португалски кредитор Banco Espirito Santo пък оповести смущаващ финансов доклад за първото полугодие, което накара KPMG да не одобри плана му за преструктуриране. Одиторското дружество също така предупреди за възможни по-нататъшни загуби за банката.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:55 | 29.08.22 г.
fallback